Poutní místo Homole na Rychnovsku je národní kulturní památkou

Vložil
ČTK
04.07.2018 08:30
Lhoty u Potštejna - Poutní místo Homole na Rychnovsku s kostelem a výpravným schodištěm se k 1. červenci oficiálně stalo národní kulturní památkou. V platnost vešlo dřívější rozhodnutí vlády o prohlášení místa za národní kulturní památku. Homole se stala 23. národní kulturní památkou v Královéhradeckém kraji. ČTK to dnes řekla Eva Macková z územního pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) v Josefově. Kostel patří církvi, obce Borovnice a Lhoty u Potštejna se dělí o hřbitov u kostela a kamenné schodiště.


Poutní místo na Homoli dala v letech 1690 až 1696 vybudovat hraběnka Terezie Eleonora z Ugarte. Centrem komplexu je barokní kostel Panny Marie Bolestné, který je obklopen malým hřbitovem, kde byly roku 1703 postaveny dvě kaple. Kostel byl navržen jako prostá jednolodní stavba se štítovým průčelím natočeným netypicky severním směrem, aby dominoval okolní volné krajině. Součástí areálu je také kostnice z roku 1778.

Kámen na 112 metrů dlouhé přístupové schodiště ke kostelu pochází z nedalekého lomu v Hájku. Sochařskou výzdobu provedli o něco později Hendrichové z Litomyšle. Ačkoli byla sochařská výzdoba schodiště poničena, stále si uchovává svoji symboliku. Poutníci se cestou vzhůru ke kostelu modlili růženec, počet 153 schodů odpovídá jednotlivým modlitbám Zdrávas Maria, 16 odpočívadel potom počtu modliteb Otče náš.

"Je to vyznamenání pro toto poutní místo, které má velký význam hlavně pro Choceňsko. Kostel je dominantou regionu a také schodiště si zasluhuje pozornost," řekl dříve ČTK generální vikář královéhradecké diecéze Josef Socha. Obce si od zápisu Homole mezi památky slibují větší zájem turistů a také to, že se zchátralou památku podaří opravit. "Doufáme, že si sáhneme na dotaci jak na opravu schodiště, tak ohradní zdi kolem hřbitova," řekla starostka Borovnice Soňa Rojková.

Mezi dříve prohlášené národní kulturní památky v Královéhradeckém kraji patří například benediktinský klášter v Broumově na Náchodsku, hrad Kost na Jičínsku, Babiččino údolí v Ratibořicích na Náchodsku, barokní hospital Kuks na Trutnovsku, Proboštův třebechovický mechanický betlém nebo pevnostní systém z 30. let minulého století Dobrošov na Náchodsku.
0 komentářů
přidat komentář