Podolská vodárna bude otevřena častěji, každý čtvrtek

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
20.04.2010 20:20
Praha

Antonín Engel

Praha - Podolská vodárna, významná památka moderní architektury, kde se psala historie pražského vodárenství, bude od 22. dubna otevřena každý čtvrtek. Dosud lidé mohli dominantu pražského podolského nábřeží navštívit jen několikrát do roka. Zájemci budou moci vidět technologické zázemí nebo navštívit padesátimetrovou vodárenskou věž.

    Podolská vodárna vznikla ve 20. letech 20. století podle projektu Antonína Engela. Mohutný prostor vodárny přepažují elegantní oblouky, které z čistě užitné stavby činí krásný objekt. O jeho výzdobu se na objednávku městských vodáren v roce 1937 postaral i malíř Josef Lada.
    Vodárna byla na tehdejší dobu stavbou velkého rozsahu. Vltavskou vodu nejprve hrubě filtrovala, poté dezinfikovala chlorováním. Pitná voda se potrubím odváděla na Vinohrady, kde vznikly nové velké vodojemy na Flóře. Odtud se dále rozváděla do dalších částí města. Jak se město rozrůstalo, stoupala i spotřeba vody a kapacita vodárny se zvyšovala instalací nových technologií.
    Počátkem 30. let přibyla chemická úpravna vody. Ta pracovala na principu čeření, což je technologický proces, při němž se nečistoty z vody oddělí. V letech 1956 až 1965 byla dostavěna další část vodárny podle původního návrhu Antonína Engela a Maxmiliána Koschina.
    Spotřeba vody v Praze v posledních letech klesá, podolská vodárna slouží jako záložní vodní zdroj a pomocná úpravna vody. Od roku 1997 je v ní Muzeum pražského vodárenství; to existuje od roku 1953, sídlilo ale jinde.
    Veřejnost se může při prohlídce muzea podívat nejen mezi historické exponáty, ale může nahlédnout také do čerpací stanice a podívat se na ochoz věže, odkud se naskytne jedinečný výhled na Pražský hrad, Vyšehrad, Smíchov i Petřín. Provozovatelé upozorňují, že dvouhodinová prohlídka není bezbariérová, vyžaduje prý určitou tělesnou zdatnost, zejména při výstupu na ochoz věže.
    Zájemci si mohou rezervovat vstupenky na stránce www.prahatechnicka.cz nebo si je mohou koupit v sídle Hospodářské komory hlavního města Prahy na náměstí Franze Kafky. Vstupné pro jednotlivce je 150 korun.
0 komentářů
přidat komentář