Plzeňská fakulta umění má novou tvář podle Sutnarova díla

Vložil
ČTK
17.10.2019 19:50
Plzeň


Plzeň - Plzeňskou Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara ozdobily panely s červenými, bílými a černými geometrickými obrazci, v nichž je zakódován mezi studenty a pedagogy zdomácnělý název SUTNARKA. Fasádu budovy proměnil k výročí sedmi let od otevření fakulty grafický designér, profesor Rostislav Vaněk, řekla ČTK mluvčí Západočeské univerzity Šárka Stará. Dosud byla na fasádě téměř 100 metrů dlouhá a dvě patra vysoká koláž studentských prací, které teď skončily v depozitáři.


V pátek 18. října uplyne sedm let ode dne, kdy byla v kampusu na Borských polích otevřena nová budova fakulty. Červeno-bílo-černé opláštění připomíná práci světoznámého designéra a plzeňského rodáka Ladislava Sutnara a koresponduje s vizuálním stylem Sutnarky.

"Inspirovalo mě dílo Ladislava Sutnara a při návrhu pláště budovy jsem pracoval se stejnými geometrickými motivy jako on. Chtěl jsem, aby ve tvarech na fasádě zároveň byl i nebyl čitelný název fakulty - Sutnarka," řekl Vaněk, která na fakultě působí. Jeho záměrem bylo fakultu zviditelnit a dát také lidem, kteří vidí budovu z dálky, najevo, že nejde o další montážní halu ze sousední průmyslové zóny Borská pole. "I s ohledem na to, že u Sutnarky vzniká točna pro prodlouženou tramvajovou trať," dodal.

Vaněk navrhl také orientační systém pro interiér budovy, který se teprve začne osazovat. Namísto šipek pracoval se sutnarovskými půlkruhy, stejnými jako na fasádě, orientovanými vpravo nebo vlevo, které budou ukazovat směr a označovat ateliéry i kabinety. "Jedna velká cedule se objeví také u vstupu do budovy," uvedl Vaněk.

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni vznikla 1. září 2013 transformací Ústavu umění a designu, který založil současný děkan Josef Mištera 1. dubna 2004. Budova, již fakulta využívá od roku 2012/2013, záměrně připomíná průmyslovou halu a je jakousi továrnou na umění. Podle Mišterova konceptu ji navrhl architekt Jan Štípek se synem Janem. Štípek starší získal za návrh in memoriam Cenu Hanuše Zápala za přínos plzeňské architektuře 2010 až 2013.
0 komentářů
přidat komentář

Související články