Plzeň udělí cenu architekta Hanuše Zápala

Zdroj
Lada Pešková
Vložil
ČTK
03.07.2006 14:40
Plzeň

Plzeň - Plzeňský primátor Miroslav Kalous vyhlásil architektonickou soutěž o Cenu Hanuše Zápala. Cenu pojmenovanou po významném plzeňském architektovi, získá jednotlivec nebo tým za nejzajímavější stavbu postavenou v Plzni v období let 1990 až 2005. Původně se měla soutěž konat každoročně. Ukázalo se ale, že roční období je příliš krátké, a proto bude letos porota posuzovat nominace staveb od roku 1990. Potom bude soutěž vyhlašována ve čtyřletých cyklech, řekl ČTK Kalous.

Soutěž totiž byla vyhlášena už jednou pro jednoletý cyklus, ze tří došlých návrhů ale porota nevybrala žádnou stavbu. Pak se přehodnotila pravidla soutěže a zvětšilo se časové rozmezí, řekla mluvčí radnice Zdenka Kubalová. Součástí ceny je stotisícová odměna autorovi díla. Cenu Hanuše Zápala primátor předá 19. října 2006.
"Účelem vyhlášení této soutěže je nalézt a ohodnotit nejkvalitnější stavbu reprezentující architektonickou kulturu v Plzni," uvedl Kalous. Návrh na udělení ceny může podat kdokoliv písemně na adresu Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně. Termín je do 12. září. Nominované architektonické dílo musí být na správním území Plzně a jeho kolaudace musela být provedena v období od ledna 1990 do prosince 2005. Udělení ceny není vázáno na trvalé bydliště ani státní příslušnost autora.
Letos poprvé se ocenění stalo cenou primátora. V uplynulých letech bylo součástí soutěže Stavba roku a získali ho například autoři obchodního domu Hannah na Americké třídě a autoři E-Centra v Guldenerově ulici.
Hanuš Zápal (1885 až 1964) byl významný plzeňský architekt. Podle jeho návrhů byla postavena řada škol v Plzni a okolí - například obchodní akademie, Masarykova škola, Benešova škola v Plzni a škola v Plasích. Zápal projektoval mimo jiné také plzeňské krematorium, divadelní skladiště, ale i českobratrský kostel v Kralovicích. Navrhoval i pamětní desky a pomníky, stranou nezůstala ani péče o památky. Na poli obnovy památek má Zápal velkou zásluhu o záchranu a obnovu Santiniho stavby v Mariánské Týnici u Kralovic.
0 komentářů
přidat komentář

Související články