Plzeň otevře koncem září městskou tržnici v areálu DEPO2015

Vložil
ČTK
29.03.2018 12:30
Plzeň


Plzeň - Plzeň otevře koncem září stálou městskou tržnici v areálu DEPO2015. Za 3,5 milionu korun přestaví halu, kde se dříve opravovaly vozy MHD. Tržnice nabídne jídlo, sezonní produkty a design. Šest stálých farmářských a řemeslných obchůdků bude otevřeno pět až šest dnů v týdnu alespoň čtyři hodiny denně. ČTK to řekl šéf DEPO2015 Jiří Suchánek. DEPO2015 je prostor pro kulturní a vzdělávací akce či podporu kreativního podnikání, kde se mimo jiné konají již několik let gastronomické festivaly, na něž míří pravidelně tisíce návštěvníků.

"V industriální velmi cenné hale Skleník z 30. let vznikne prostor pro setkávání a odpočinek, budou tam workshopy, přednášky a akce zaměřené na zdravý životní styl, ekologii i design,"
uvedl ředitel DEPO2015. Stavební úpravy haly s plochou 500 metrů čtverečních budou provedeny během srpna, kdy bude provoz haly výrazně omezen. "Nechceme na tom vydělávat, ani prodělávat. Tržnice provozně město nezatíží," doplnil. Investice zahrnuje hlavně nákup pěti lodních kontejnerů a přestavbu haly Skleník na bistro, kuchyni a dětský koutek. Ve Skleníku se dnes konají výstavy.

"Ve studii, kterou si město nechalo zpracovat, Plzeňané jasně řekli, že tržnici chtějí. Bude kombinovat sezonní produkty s designem, službami i zajímavými akcemi," řekl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). Bude tam například stálý farmářský obchod nebo služby blízké gastronomii a řemeslu. "Provozovatele hledáme," dodal.

Stálé obchody o ploše 15 a 30 metrů čtverečních, jejichž měsíční nájem bude od 2500 korun, mají tvořit zhruba pětinu z plochy haly. Mezi nimi se objeví až 30 prodejců v dřevěných stáncích. Na velké akce, jako jsou například zářijové Svět knihy a Dožínky, využije DEPO2015 i přilehlou autobusovou halu a nádvoří.

"Minimálně každou poslední neděli v měsíci budou mít trhy nějaké téma. Například na jaře bylinky a sazenice," uvedl Suchánek. V době sklizně ovoce a zeleniny tam bude široká nabídka od různých prodejců. Tržnice se přirozeně propojí s PěstírnouDEPO - komunitní zahradou, kde mohou lidé mít v obřích květnících vlastní bylinky a zeleninu. Bude tam i brašnářství, rámařství, holičství. Ředitel se hodně inspiroval v dánském Aarhusu.

Akce nemá konkurovat farmářským trhům na náměstí v Plzni, které jsou nově od března každou sobotu. DEPO2015 s nimi spolupracuje na tematických akcích. "Každou platformu umožňující prodej fajnového jídla a podporující nové výrobce potravin i designových libůstek vítáme," řekl Tomáš Popp, který trhy na náměstí pořádá.
0 komentářů
přidat komentář