Plzeň chce být evropským městem kultury, konkuruje mu jen Ostrava

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
29.05.2008 08:30
Plzeň

Plzeň - Pouze Ostrava je z českých měst konkurentem Plzně na titul Evropské město kultury 2015. V tomto roce bude Bruselem vybráno jedno město z ČR a jedno z Belgie. Plzeň podá přihlášku do poloviny příštího roku a do roka bude mít jasno. Pokud zvítězí, bude spolu s partnery v pásmu do pěti let investovat 2,6 miliardy korun. ČTK to řekl manažer projektu Petr Pelcl z plzeňské radnice.

    "Udělení titulu, pět let před rokem 2015, by extrémně zvýšilo prestiž i image Plzně. Je to něco jako olympiáda v kultuře," dodal.
    Plzeň bude argumentovat svojí významností hospodářskou a finanční, tedy také tím, že jeho občané mají po Praze druhou největší průměrnou mzdu a stejnou pozici si dlouhodobě drží v HDP. "Ve městě je také unikátní a nejširší spektrum hudebních, divadelních a filmových festivalů, sice ne áčkové, ale určitě béčkové kategorie," řekl Pelcl.
    Handicapem Plzně je podle něj nižší podíl vysokoškoláků ve znalostních oborech, zdvojnásobení počtu cizinců za tři roky. Do pěti až 15 let hrozí Plzni odchod těchto pracovníků dál na východ a Plzeňané také trvale unikají do Prahy. Nepřesvědčivý je dále výkon města ve vědě a výzkumu a zanedbanost technického stavu a vybavení některých kulturních a volnočasových zařízení.
    "Jsou nutné investice, které zatraktivní život ve městě, jeho návštěvu i podnikání, což velcí investoři požadují," dodal Pelcl. Například nové kulturní a zážitkové produkty pro cestovní ruch. To jsou zejména sítě sportovních a rekreačních tras podél Mže a Radbuzy. "Na ně se zavěsí parky a sportoviště," řekl Pelcl.
    Město je před podpisem smlouvy s krajem, který postaví novou regionální galerii. V Plzni vznikne nové divadlo a uvažuje se o muzeu designu financovaném ze státních peněz a také o nové městské knihovně. V bývalé elektrocentrále Plzeňského Prazdroje má vzniknout alternativní scéna pro menšinové žánry, na jejímž financování se bude Prazdroj podílet. Ve Štruncových sadech vznikne kromě sportovišť také open galerie s tvůrčími dílnami.
    Z evropského programu ROP, určeného pro Plzeňský a Jihočeský kraj, může Plzeň do roku 2013 využít 650 milionů korun, i když původně počítala s pětinásobkem. Integrované plány proto musí být podle Pelcla financovány z více zdrojů - z operačních programů EU, z peněz od partnerů, z městské a krajské kasy. Radnice bude chtít ještě v dalších letech dosáhnout na 400 až 600 milionů korun z programu ROP. O první peníze chce město požádat už letos v červenci.
    Oba integrované plány, Evropské město kultury i Plzeň - univerzitní město 2015, bude schvalovat rada města 5. června a o tři týdny později zastupitelé.
    Na dnešní prezentaci plzeňských projektů s podporou EU do roku 2013 zaznělo, že po třech letech příprav zatím nejsou stále jasné ani metodika, ani forma žádostí z dílny ministerstva pro místní rozvoj.
    Prvním českým městem, jež se stalo Evropským městem kultury byla v roce 2000 Praha. Tehdy ale titul, vzhledem k oslavám milénia, získalo dalších šest měst v Evropě. V ostatních letech to byly a budou vždy jen dvě.
7 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
?????
plzeňák
29.05.08 01:25
Jen Ostrava konuruje Plzni?
prazak
30.05.08 01:54
Proč zrovna Kladno?
LabBrab - ostravák
30.05.08 01:40
fandím Plzni, ale věřím Ostravě
vladim
04.06.08 01:02
Brno
Rob
07.06.08 01:34
zobrazit všechny komentáře

Související články