Pardubice – Pardubičtí radní dnes schválili znění otázky pro městské referendum o podobě památkově chráněné Zelené brány. Lidé budou rozhodovat o tom, zda věž v centru města po více než 100 letech znovu omítnout, nebo nechat zdivo nadále obnažené. ČTK to řekl náměstek primátora Petr Kvaš (ODS).
Zastupitelé už na minulém jednání rozhodli, že plebicsit bude současně se sněmovními volbami na podzim. Jeho konání navrhli zastupitel Jan Hrabal (ANO) a radní Vít Urlych (Koalice pro Pardubice). Otázka, kterou dnes těsnou většinou hlasů schválili radní, by měla znít: "Souhlasíte s tím, aby při opravě Zelené brány byly obnoveny vnější omítky?".
"Pro bylo šest radních. Otázku ještě bude projednávat a schvalovat zastupitelstvo," řekl mluvčí magistrátu Radim Jelínek. Pardubická rada má 11 členů.
Naposledy se referendum konalo v krajském městě v roce 2013, lidé měli rozhodnout, zda si přejí zachovat městské obvody. Nepřišlo ale potřebných 35 procent voličů. Podle Kvaše i některých jiných politiků by o postupu opravy památky obyvatelé rozhodovat neměli, měli by rozhodnout zastupitelé, a to na základě odborných podkladů. "Já tedy doufám, že se referendum nebude konat, že najdeme cestu vrátit ho zpátky do zastupitelstva," řekl Kvaš.
Město disponuje odborným posudkem, který naznačuje, že omítka zdivo lépe ochrání. Poškozují ho teplotní rozdíly, v létě se povrch kamene ohřeje, uvnitř je ale chladný, což způsobuje praskliny. Sanování zdiva bez použití omítky by bylo podle odborníků nutné v několikaletých intervalech opakovat.
Podle historika Františka Šebka, který vystoupil při minulém jednání zastupitelstva, nová omítka bude příliš trpět povětrnostními vlivy, dlouho nevydrží a budou se na ní tvořit skvrny. Středověké omítky byly kašovité, lepily se na kámen a vydržely dlouho. Sám za vhodnější považuje konzervaci kamenného zdiva.
Dominanta Pardubic je vysoká 59 metrů a je vstupním místem do historického jádra města. Jako jedna z významných památek je často zobrazená na pohlednicích. Stavba, což je věž a předbraní, pochází z roku 1507. V roce 1538 ji poničil požár. Po opravě je vyšší o 13 metrů. Od roku 1542 má současnou podobu zastřešení. V roce 1912 město v duchu historického purismu odstranilo na bráně omítku.