Pardubice dají na opravu Larischovy vily prvních pět milionů

Vložil
ČTK
27.03.2019 20:20
Pardubice

Pardubice - Pardubice chtějí podpořit obnovu historické Larischovy vily pěti miliony korun. Budova, v níž nacisté za války věznili a vyslýchali české vlastence, patří Československé obci legionářské, která na její opravu nemá peníze. Dotaci budou ve čtvrtek schvalovat zastupitelé města.


Z dotace bude 1,2 milionu korun použito na odstranění havárie a opravu věže. Dalších 3,8 milionu korun poslouží obnově vily a zprovoznění suterénu a piety. Vloni již byla věžička demontována, zhotovena byla nosná část střechy, započaly restaurátorské práce jednotlivých prvků a uskutečnila se sanace proti dřevomorce.

"Na minulém jednání jsme schválili, že po tři roky budeme dávat na Larischovu vilu po pěti milionech korun," řekl dnes novinářům zastupitel ODS Petr Klimpl.

V roce 2017 Pardubice podpořily legionářskou obec půl milionem korun na opravu střechy a stropů, vloni věnovaly 700.000 korun na statické zpevnění nosných částí věže a pokračující restaurátorské práce. Stejnými částkami na opravu budovy přispěl Pardubický kraj. Ten stejně jako Pardubice během tří let do oprav Larischovy vily vloží 15 milionů korun.

Na kompletní rekonstrukci je potřeba odhadem 55 až 70 milionů. Na opravy by mohl přispět i stát individuální dotací. Záchraně by mělo pomoci také prohlášení za národní kulturní památku.

Novorenesanční vilu, které se v Pardubicích říká Zámeček, si nechal v roce 1855 na okraji města postavit jako své reprezentační sídlo baron Jiří Larisch-Mönich. V době německé okupace ji vlastnil policejní pluk z Kolína. Ve sklepeních budovy v období heydrichiády v roce 1942 nacisté vyslýchali spolupracovníky výsadkářů ze skupiny Silver A i obyvatele Ležáků, které následně zastřelili na nedaleké střelnici.

Po válce ve vile působila škola důstojnického dorostu a od roku 1956 zde měla kanceláře a sklady pardubická Tesla. V roce 2000 koupila celý průmyslový areál i s vilou firma Foxconn, která po léta nevyužívaný zámeček bezplatně převedla v roce 2015 na Československou obec legionářskou. Legionáři plánují v budově vytvořit muzeum heydrichiády a domácího a zahraničního odboje. V prostorách takzvaného Zámečku bude k dispozici výstavní síň a další výstavní místnosti. Pro přednášky a kulturní vystoupení bude připraven přednáškový sál až pro 100 lidí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články