Památkáři podporují záměr přestěhovat secesní tančírnu v Loučné

Zdroj
Martina Šaradínová
Vložil
ČTK
26.02.2006 22:25
Olomouc

OLOMOUC - Olomoučtí památkáři vítají záměr obce Loučné nad Desnou na Šumpersku zachránit unikátním způsobem secesní budovu bývalé tančírny v Račím údolí u Javorníku. Obec navrhuje zchátralý objekt rozebrat a přestěhovat k loučenskému rybníku Kocián.

"Budově už hrozila zkáza, nyní se zdá, že bude zachráněna," sdělil ČTK Jozef Laššák z Národního památkového ústavu v Olomouci. Podle něj dřevěná secesní budova z počátku 20. století kdysi patřila k oblíbeným výletním místům na Javornicku, několik desetiletí už ale chátrá.
"Tančírna bude zřejmě lépe využita v Loučné nad Desnou. Tato obec se příkladně stará i o zámecký park, v jehož blízkosti má objekt stát," doplnil Laššák.
Secesní tančírna je ve značně zuboženém stavu a radnice v Javorníku pro ni nemá využití. Naopak v Loučné by po rekonstrukci mohla znovu sloužit původnímu účelu.
"U rybníka hodláme postavit objekt, protože veškeré akce, které se zde konají, jsou zatím závislé na počasí. V nové hale by bylo místo pro konání zábavních a společenských akcí," řekl ČTK starosta Loučné Pavel Martínek (ČSSD).
S nápadem na stěhování budovy přišli architekti, kteří pro Loučnou zpracovávali projekt víceúčelové haly, jež by měla v centru obce letos vyrůst. Zjistili, že požadavky splňuje budova, která čeká na svou záchranu na druhé straně Jeseníků.
Budovu tančírny vlastní České dráhy, které s prodejem souhlasí. Mají ale podmínku, aby se stěhováním stavby souhlasil kraj. To se ale může stát velkým problémem. Loučná se ocitla v časové tísni. Na stavbu víceúčelové haly žádá o státní dotaci. Pokud ji dostane, bude muset vyčerpat peníze ještě letos. Nějakou dobu přitom potrvá rozebrání stavby, její opětovné postavení v Loučné a kompletní oprava. Náklady na přemístění a rekonstrukci odhaduje asi na 3,5 milionu korun, což je přibližně stejně, kolik by stála stavba nové haly.
Tančírnu nechal postavit v letech 1906 a 1907 vratislavský biskup Georg Kopp. Patřila k oblíbeným výletním místům, kde se odehrával čilý společenský život. Po roce 1945 ale začala rychle chátrat.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
info
tomáš machovský
27.02.06 05:31
ortofo
tomáš machovsky
27.02.06 07:02
zobrazit všechny komentáře

Související články