Památkáři a stát garantují točnu v Českém Krumlově do roku 2008

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
01.01.2007 09:55
Praha

Praha - Národní památkový ústav (NPÚ) podepsal se souhlasem ministerstva kultury dodatek smlouvy s městem České Budějovice, který umožňuje provoz českokrumlovské točny a pronájem prostorů v letohrádku Belárii do roku 2008. Dodatek doplňuje dříve podepsanou smlouvu, která odsouvala zbourání točny do roku 2009. ČTK to dnes řekl pověřený ředitel NPÚ Pavel Jerie. Ve smlouvách a termínech byl podle něj zmatek.

    Spory mezi památkáři a městem či divadelníky ohledně setrvání točny v zahradě, jež je součástí českokrumlovského zámku zapsaného na seznamu UNESCO, se táhnou léta. Točna vznikla v parku koncem 50. let přes protest památkářů. Na její existenci upozorňuje i výbor UNESCO - vybízí Českou republiku k tomu, aby ji z parku odstranilo, respektive, aby navrhlo nějaké alternativní řešení jejího setrvání na místě. Zatím poslední výzvu obdržela ČR po letošním usnesení výboru pro světové dědictví z Vilniusu; vyjádřit se má v lednu 2007.
    "V roce 1993 vznikla smlouva mezi městem České Budějovice a tamní pobočkou tehdejšího Státního ústavu památkové péče o pronájmu prostor v zahradě zámku pro provoz experimentálního otáčivého hlediště. Smlouva byla různě dodatkovaná, postupně přešla na nástupce, tedy Národní památkový ústav," uvedl Jerie.
    V roce 2000 památkáři říkali, že provoz točny má skončit v roce 2002. I podle tehdejšího vyjádření ministra kultury Pavla Dostála otáčivé hlediště narušuje prostředí zapsané na seznam světového kulturního dědictví. V roce 2002 radní Jihočeského kraje setrvání točny v zahradě podpořili, později Dostál navrhoval, aby točna přešla na pražské Národní divadlo, jež by zajistilo demolici točny i výstavbu nového hlediště. S tím nesouhlasil jihočeský hejtman.
    V roce 2004 končil termín provozu otáčivého hlediště a původní smlouvy. Z podnětu Dostála byla dodatkem prodloužena do letošního roku, s tím, že provoz skončí 30. září, do konce roku bude točna demontována a do začátku příští sezony bude prostředí uvedeno do parkové úpravy, připomněl Jerie.
    "V roce 2003 byla uzavřena nová smlouva, která určovala podmínky demontáže. Tuto smlouvu nejdříve prodloužil ministr Jandák, ale protože nebyl oprávněným subjektem, posléze ji prodloužil dvěma dodatky můj předchůdce, bývalý ředitel NPÚ Tomáš Hájek," řekl Jerie.
    Tyto dodatky říkají, že točna má být demontována do konce roku 2008 a pozemek upraven do začátku sezony 2009. "Ale smlouva o pronájmu a provozu točny končila v letošním roce. Oni prodloužili nikoli smlouvu na hraní na točně a její funkci, ale smlouvu o demontáži," vysvětlil. Nyní podepsaný dodatek sladil termín smlouvy o demontáži s termínem ukončení hraní.
    Město České Budějovice plánuje vyhlásit architektonickou soutěž na novou podobu točny. Tento plán podporuje i ministr kultury Martin Štěpánek, zatímco starosta Krumlova hájí, aby v zahradě točna zůstala, což nezavrhuje ani primátor Budějovic. Zástupci obou měst by rádi zachovali v zahradě divadelní tradici. Podle Jerieho je však názor světového výboru UNESCO jasný - požaduje odstranit hlediště z parku. Jerie navrhuje postavit novou scénu za zahradou.
0 komentářů
přidat komentář

Související články