Osud miliardové přestavby nádraží v Brně je po volbách nejistý

Vložil
ČTK
04.11.2006 13:35
Brno

Brno - Výsledek komunálních voleb v Brně výrazně ovlivní a zdrží miliardový projekt přesunu tamního železničního uzlu a plánované budování nového nádraží dále od centra. Rodící se koalice sdružuje strany, které se dosud vyjadřovaly proti odsunu nádraží a preferují přestavbu železniční stanice v  současné poloze. Obě varianty chtějí nechat srovnat v nezávislém posudku. I po volbách však mají v zastupitelstvu paradoxně většinu strany, které odsun podporují. Budou-li postupovat společně, mohou projekt prosadit i proti vůli koalice.

    Městskou radu v Brně patrně utvoří sociální demokraté, zelení a nestraníci z kandidátky Brno 2006 senátora Jiřího Zlatušky. Před volbami všichni prosazovali nádraží v centru. "Nedokážu si představit, že bychom najednou změnili názor," říká pravděpodobný primátor Roman Onderka (ČSSD). Koalice však může vzniknout jen se slíbenou podporou komunistů. A ti jsou pro odsun. I když tedy na úterním ustavujícím zasedání zastupitelstva podpoří koalici pod vedením Onderky, v záležitostech nádraží mohou hlasovat s budoucí opozicí, tedy s ODS a lidovci, dalšími dlouholetými zastánci odsunu.
    "Budeme tuto variantu (nádraží v odsunuté poloze) podporovat tak dlouho, dokud nás někdo nepřesvědčí, že ta druhá varianta je lepší a že nebude odhroženo financování," potvrdil dnes ČTK lídr komunistů Pavel Březa.
    Většina zastupitelů napříč stranami podporuje myšlenku nezávislého posudku, který by zhotovili odborníci z některé univerzity, popřípadě ze zahraničí. Určili by, zda je pro město lepší postavit nové nádraží dále od centra, nebo opravit to současné, asi 150 let staré. Kvalitní dokumentace dosud vznikla jen k odsunuté poloze, financovalo ji město v  minulých volebních obdobích. Nikdo neví, jak dlouho by srovnávací posudek vznikal a zda by se jím všichni zastupitelé řídili.
    Zelení by podle zastupitele Martina Andera byli ochotni nezávislý verdikt přijmout, pokud by doporučená varianta byla prokazatelně výhodnější pro město a pokud by ji zároveň podporovala veřejnost. "To by se dalo zjistit průzkumem, anketou, popřípadě referendem, možnosti jsou různé," řekl dnes ČTK Ander. Komunisté by na posudek ani nečekali, kdyby hrozil přílišný odklad projektu. "Upřednostnili bychom realizaci před dalším hledáním," uvedl Březa.
    Město již do projektu odsunu investovalo stovky milionů korun - platilo za dokumentaci, projekty, propagaci a výkup pozemků. Současná podoba uzlu je podle dosavadního vedení radnice chaotická, brzdí rozvoj města a neumožňuje zavedení provozu rychlovlaků. Odpůrci však tvrdí, že potřebnou modernizaci lze provést i v centru a není třeba kvůli tomu stavět stanici o necelý kilometr dále. Poslední odhady nákladů na přestavbu v odsunuté poloze činí 24 miliard korun. Projekt měl naplno začít v  druhé polovině příštího roku.
0 komentářů
přidat komentář

Související články