Ostrava se chce stát v roce 2015 hlavním kulturním městem Evropy

Vložil
ČTK
16.01.2008 21:55
Ostrava

Ostrava - Ostrava bude kandidovat na titul Evropské hlavní město kultury. Stát by se jím mohla v roce 2015, který je vyhrazen pro Českou republiku a Belgii. ČTK to řekla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. Soupeřem moravskoslezského krajského města se stane Plzeň, která se rovněž bude o titul ucházet.
    Kulturní metropole Evropy jsou jmenovány pravidelně od roku 1985. O udělení titulu rozhoduje třináctičlenná porota expertů v Bruselu. Ucházet se o něj mohou všechna města, která ho ještě nezískala.
    Vedení Ostravy doufá, že pokud titul získá, zviditelní se třetí největší město republiky i v zahraničí, zvýší se jeho atraktivita, posílí cestovní ruch i zájem návštěvníků o kulturní dění ve třistatisícovém městě. Přínosem by podle Vojkovské mohla být i podpora rekonstrukce historických a památkových objektů, finanční podpora z evropských fondů a příliv investorů. Zkvalitnila by se infrastruktura města, posílilo dopravní spojení s regionem a snížila nezaměstnanost, která je nyní více než devítiprocentní proti šesti procentům v  ČR.
    V minulosti se hlavními kulturními městy v Evropě staly například Atény, Amsterdam, západní Berlín či Madrid. Před dvěma lety titul patřil Corku, loni to byl Patras a letos se tímto titulem mohou pyšnit společně Lucemburk a Sibiu. Pro rok 2000 se kulturní metropolí Evropy stala Praha, která o získání titulu usilovala neúspěšně již pro rok 1998.
0 komentářů
přidat komentář

Související články