Třebíč – Práce na opravě třebíčského Karlova náměstí nezpomalil ani koronavirus ani zim- ní počasí. Postupuje podle harmonogramu, i když stavební firma musela s ohledem na archeologické nálezy upravit některé postupy. ČTK to řekli mluvčí radnice Irini Martakidisová a stavbyvedoucí Radim Sochor. Rekonstrukce centra města asi za 133 milionů korun (bez DPH) je největší investicí posledních let ve městě.
Pracuje se především v centrální části a jižní straně náměstí. Do konce dubna tam podle Sochora skončí rekonstrukce plynovodu. Koncem června už by v této části mohla být pokládána finální dlažba. Viditelnou změnou vzhledu náměstí už je konstrukce nového schodiště, které částečně řeší výškovou nerovnost náměstí. Původní úzké a příkré nahradí velkoryseji pojaté schodiště, které bude díky vloženým místům k sezení sloužit jako relaxační zóna nebo tribuna při pořádání kulturních akcí. Jeho betonová konstrukce bude mít žulový obklad.
Po zprovoznění horní strany náměstí na podzim se práce přesunou na severní stranu náměstí, kterou se zatím projíždí. Už v dubnu bude zcela uzavřené parkoviště na náměstí, které ještě v omezené míře funguje. Náhradní parkovací plochou je soukromé parkoviště za obchodním domem v ulici Smila Osovského. Město ho pronajalo za 1000 korun měsíčně za jedno místo, parkovacích míst je 130, vyplývá z registru smluv. Pro řidiče na něm platí stejná cena parkovného jako na Karlově náměstí, tedy deset korun za půl hodiny nebo 30 korun za hodinu.
Podklad náměstí, které je nedaleko řeky Jihlavy, je bahnitý. Stavbaři původně předpokládali, že ho zpevní a odvodní smísením zeminy s vápnem, což by ale znamenalo narušení historických a archeologicky cenných vrstev. "Takže jsme museli konstrukční vrstvy změnit, budeme navyšovat mocnost štěrkodrtě," řekl Sochor.
Archeologický průzkum dělá Muzeum Vysočiny Jihlava a vede ho Aleš Hoch. Novověké a středověké vrstvy podle něho leží hned pod dlažbou, protože novější byly v minulosti odstraněné. Archeologové z hlíny vyzvedli řadu keramických, kovových i dřevěných artefaktů. Odkryli také pozdně středověkou a novověkou kanalizaci, základy kamenných krámů a pozůstatky dřevěných staveb datovaných do 12. a 13. století. V západní části náměstí našli také několik chlebových pecí. "Zdá se, že tvořily samostatný okrsek v rámci zdejší rozlehlé osady z 12. až první poloviny 13. století. Nelze vyloučit, že některé byly původně součástí interiérů nadzemních dřevěných staveb," řekl Hoch.
Oprava náměstí začala loni na podzim. Skončit má v září 2022. Návrh proměny asi dvouhektarového náměstí zpracoval brněnský Atelier R.A.W. Jde o nové dláždění, parkovací plochy, zeleň, mobiliář či návrat vodních prvků.