Oprava historické Kindovy vily v Ústí začíná, bude součástí Evropské knihovny

Vložil
ČTK
02.01.2024 08:30
Ústí nad Labem

Ústí nad Labem - V Ústí nad Labem začínají stavební práce na opravě historické Kindovy vily. Objekt spravuje Knihovna Ústeckého kraje, která v něm chce zřídit multikulturní centrum, učebny na virtuální realitu, využívat jí bude také pro výuku jazyků, rekvalifikační kurzy a přestěhuje se sem centrum digitalizace pro Ústecký kraj. Rekonstrukce navazuje na dokončené práce první etapy projektu Evropská knihovna. Náklady na práce jsou zhruba 80 milionů korun. ČTK to řekla ředitelka knihovny Jana Linhartová.


Historicky cenný objekt v ulici Na Schodech je propojený suterénem s novou přístavbou depozitáře Knihovny Ústeckého kraje, který se otevřel veřejnosti v únoru 2022. "Ústecký kraj už vybral vítězného dodavatele, v průběhu prosince předal stavbu, která by sice měla být dokončena v závěru roku, ale my budeme rádi, když v průběhu roku 2025 se obě stavby, depozitář a vila, propojí a stane se z toho Evropská knihovna 21. století," uvedla Linhartová.

Předmětem úprav je kompletní výměna vnitřních instalací, fasády, oken a střešní krytiny včetně statické úpravy krovu, vestavba výtahu do schodišťového prostoru, odvodnění a izolace objektu. Součástí jsou také veškeré restaurátorské úpravy povrchů, výměna podlahových krytin a repase vnitřních dveří.

Třípodlažní vilu od významného vídeňského architekta Hartwiga Fischela si objednal na konci 19. století úspěšný ústecký podnikatel a chemik Richard Kind. Ve vile po roce 1945 sídlilo učiliště spojů, poté ji získala knihovna pro své depozitáře. "Budova není sice památkou, ale v rámci rekonstrukce se k ní bude přistupovat jako by byla," řekla ředitelka.

Ústecký kraj nyní hledá vhodný dotační titul, který by mu pomohl s financováním projektu. Dotaci bude chtít knihovna získat také na mobiliář a digitalizaci. Evropskou dotaci se až v době stavby podařilo získat na přístavbu sousedního objektu nového depozitáře, u kterého vzniklo i parkoviště na střeše. Náklady činily přes 150 milionů korun.

V suterénu bude archiv, prostor pro digitalizaci a trezor vzácných tisků, celé přízemí bude propojeno s depozitářem, přesune se sem americká knihovna a první nadzemní podlaží bude sloužit jako výukové centrum. "Věříme, že ve spolupráci s ministerstvem školství a ministerstvem práce a sociálních věcí, konkrétně s úřadem práce, budeme moci dělat rekvalifikační a vzdělávací kurzy. Věříme, že knihovny se stanou univerzitami druhého věku," uvedla Linhartová. Knihovna zatím nabízí prostory pro pořádání kulturních a komunitních akcí i pro vzdělávací kurzy, do budoucna by chtěla mít i zaměstnance, kteří by kurzy vedli.
0 komentářů
přidat komentář

Související články