Olomoucká vila Primavesi má opravené schodiště v hale

Zdroj
Martina Šaradínová
Vložil
ČTK
18.08.2011 00:20
Olomouc

Vila Primavesi v roce 1999
Olomouc - Dřevěné schodiště, zábradlí i obklady stěn v hale secesní vily Primavesi v Olomouci, která je národní kulturní památkou, se dočkaly obnovy. Odborníci je restaurovali od února a práci ukončili v těchto dnech. Zábradlí z dubového dřeva, které pů- vodně vzniklo na počátku 20. století, zpevnili a spolu se schodištěm vyčistili a opatřili novou povrchovou úpravou. Celkové náklady dosáhly několika set tisíc korun, necelou polovinu uhradí dotace Olomouckého kraje, řekla ČTK majitelka objektu Pavla Honzíková.
      Podle restaurátora Václava Malého byla konstrukce anglikanizujícího dřevěného schodiště uvolněná, spoje byly povolené. Povrch byl špinavý, znečištěný lepidlem, povrchová úprava z 95 procent chyběla. Zábradlí se viklalo. Při průzkumu odborníci zjistili i neodborné úpravy jako lepení spojů či nepůvodní hřebíky a vruty. "Udělali jsme demontáž zábradlí, obkladů stěn a částečně schodiště. Konstrukční vady jsme restaurovali v dílně. Vyčistili jsme povrch a obnovili povrchovou úpravu," uvedl Malý.
      Jeho kolega Miloslav Zajíček doplnil, že bylo nutné vymyslet způsob, jak schodiště upevnit. "Při práci jsme využívali původní postupy," uvedl.
      Další větší zásahy do vily majitelka v dohledné době neplánuje. "Budeme provádět jen udržovací práce. Peníze, které z domu získám, do něj zase vracím. Na veškeré práce je potřeba spoustu potvrzení a žádostí, byrokracie vše zdržuje a prodražuje," uvedla Honzíková. Práci řemeslníků na schodišti ale velmi ocenila. "Je to uděláno velmi pečlivě. Schodiště ale nebude sloužit pro každodenní provoz, aby se rychle neopotřebovalo. Halu ale budeme otevírat pro různé společenské akce," doplnila.
      Národní kulturní památka Vila Primavesi patří mezi nejvýznamnější secesní stavby na Moravě. Byla postavena v roce 1905 jako rodinné sídlo bankéře Otty Primavesi a jeho ženy Eugenie, známé vídeňské herečky. Vila je dílem dvojice architektů Franze von Krause a jeho společníka Josefa Tölkla. Na výzdobě interiéru se podíleli přední vídeňští umělci, především architekt Josef Hoffmann, sochař Anton Hanak a malíř Gustav Klimt. Nyní se v ní nacházejí sídla několika firem i restaurace. Národní kulturní památkou byla prohlášena loni. V roce 2006 dostala vila novou fasádu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články