Vložil
ČTK
23.03.2020 07:45
Praha


zpět na článek
9 komentářů
Mariánský sloup
| 25.03.20 01:30
Je zajímavé, že se celá diskuse k tématu přesunula na jiný nejmenovaný (konkurenční ?) web?. Jen šakala nahradil p. Jadran, ale v daleko, daleko vulgárnější podobě. Proto se šakalovi v duchu omlouvám (bez jakékoliv ironie), jeho lehce žoviální a občas "lidový" tón je proti Jadranovi oázou slušnosti. S ním je alespoň diskuse možná, s p. Jadranem nikoliv, ačkoliv se kultivovaný Dr.Lusciniol snažil jak mohl. A přímo k věci, Mariánský sloup vyzdvihli v sobotním Meteoru také astronomové, nešlo jen o prvořadé umělecké dílo, z hlediska sochařství a hlavně rozvrhu náměstí, ale i o významné sluneční hodiny. Patrik L.
... Ach jo...
šakal
| 25.03.20 02:15
... Halt, když si to sami nepochválíte, jinej to za Vás neudělá (7:- P)

Já už jsem si k tomu tématu uložil tacet. Dynamika doby nade mnou zase zvítězila. Odcházím zdechnout do houští...
šakal nikdy nemlčí a povstane z popela
| 26.03.20 12:31
Tacere numquam, saepe paenituit loqui! Patrik L.
Seminář o dostavbě Staroměstského náměstí
Vích
| 01.04.20 02:52
Ke sloupu už bylo řečeno hodně, náměstí je prostorem pro setkávání různých světonázorů. Ale pozor, aby to nezapadlo, 4. 3. 2020 byl v rezidenci primátora seminář k dostavbě Staroměstského náměstí a nebylo to neplodné. Když to shrnu, byla shoda na potřebě dostavby Staroměstské radnice, dokonce byla i shoda na jejím funkčním využití jako "city hall", polyfunkčního sálu či fóra pro koncerty, divadla, inaugurace a sliby, ale i pro politická setkání a zastupitelstva či konference. Diskuze se vedla o Krenově domu a o (ne)uzavření Pařížské. Byla shoda, že ideální by bylo, jak navrhl Emil Přikryl, jednotlivé varianty otestovat plachtou na lešení. Příští rok nás čeká 400 leté výročí popravy českých pánů, v červnu 2021 by zde šlo kulisy stavu při popravě použít pro videomapping a pak postupně každý měsíc ukázat vývojové podoby: neogotickou z roku 1850, po asanaci 1910, demoliční poválečnou z roku 1950, a i několik nových variant regulace uličních čar a výšek. Tím vznikne zadání pro architektonickou soutěž, která může být před podzimními volbami vyhodnocena a vítěz voleb bude mít mandát dostavbu realizovat.
... § :- | )
šakal
| 01.04.20 07:09
... Ten koronavirus přišel, koukám, jako na zavolanou!
koronavirus
Vích
| 01.04.20 10:12
Ano, nový sloup bude mariánský a morový současně. Jestli soutěž zase předznamená světovou revoluci, mně by to nevadilo.
Radnice
| 02.04.20 07:23
Obnova Sloupu se, doufejme, již nedá zastavit, v otázce dostavby se také s Tomášem Víchem shodneme, asi i na obnově Krenova domu (mj. sv. Mikuláš je takto zcela "vykořeněn", byl navržen do zcela jiné urbanistické situace), ale na stylu (který na jiném místě tak vyzdvihujete) těchto "novostaveb" určitě ne. Viděl jsem vaši skicu z roku 2015. To není organika, to je Ödön Lechner (http://www.arch-pavouk.cz/index.php/architekti/1182-lechner -d-n) přenesený do 21. století. Jeho stavby jsem obdivoval již jako malý v Bratislavě, ale křísit jej a zrovna na Staroměstském náměstí??? Patrik L.
Radnice a jedna skica
Vích
| 02.04.20 03:54
Patriku, u vás historiků je vždy hrozně krátkozraké, jak si do jedné skici promítáte, co znáte z historie. V roce 2020 nejde realizovat secesi nebo renesanci, protože to prostě dnes už dělají jiní lidé z jiných materiálů a jinými nástroji. A i kdyby to udělali stejně, význam věci může být i zcela opačný. Cylindr 19. století není cylindrem 21. století. Tehdy byl výrazem modernosti, dnes je romantickou vzpomínkou na dobu páry. Mariánský sloup 21. století nebude aktem rekatolizace, ale smířením se s ní.
Má skica měla sloužit především jako úvaha, jak klasicky frázovat v tradičním kontextu rezervace dům s okny, střechou, podloubím a nárožní věží. Důležitá bude barevnost, detail a jeho schopnost kreativní inspirace, jak to umí Rónův Kafka nedaleko. Kontrastní řešení 20. století se neosvědčila, je třeba hledat synergie, které nebudou konfliktní, ale analogicky rozvíjející. Náměstí je třeba zhojit. Vylomený zub nahradit novým, živým, kterým půjde zase kousat. Muzikanti mají trefný pojem "unplugged", když hrají tradičně akusticky bez napětí, což probouzí k větší vnímavosti k nuancím, které by Lechner, Polívka nebo Gočár prostě nikdy neudělali, stejně jako já to nikdy nedám jako oni.
Po všech úvahách o Krenově domu si myslím, že není možné jím zpět zavřít Pařížskou třídu, která vrcholí na "point de vue" vertikálou věže radnice. Ovšem, vše je možné, ale pak tím popřeme asanaci v jejím smyslu, kdy zde vzniklo celé nové severní průčelí náměstí a za ním "moderní" Josefov.
Prosím tedy, než zase příště budete psát své "určitě ne", hleďte z přítomnosti směrem do budoucnosti, ne zpět. Je tím nakažená současná diskuze o architektuře, že místo konstruktivní argumentace se hledají jen samé defétistické důvody, proč něco nejde. Vzpomínám, jak se tu před 10 lety afektovaně řešila otázka "nemodernosti" šikmých střech, a dnes jsou domy se šikmými střechami těmi nejoblíbenějšími realizacemi Archiwebu. A malebné vesnice a historická centra si konečně oddechla a rostou do krásy.
copak, copak ?!?
Jiří Černý
| 02.04.20 08:31
Pane Víchu Vy si hodně protiřečíte, píšete: "V roce 2020 nejde realizovat secesi nebo renesanci ...." , a prosím lze v roce 2020 realizovat barokní mariánský sloup?
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.