Odevzdání Metropolitního plánu se posune, primátorka nesouhlasí

Vložil
ČTK
18.02.2016 23:00
Praha

zdroj: iprpraha.cz
Praha - Termín pro odevzdání nového územního plánu Prahy, takzvaného Metropolitního plánu, se posune z února na konec července. Na návrh Institutu plánování a rozvoje (IPR), který plán zpracovává, o tom v úterý rozhodla nekompletní rada hlavního města. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) ovšem dnes na dotaz ČTK řekla, že s unesením nesouhlasí, hodlá vrátit původní termín odevzdání. A kritizuje IPR za nečinnost. Nejmenované zaměstnance městem zřizovaného institutu obvinila z "politikaření".

Nový územní plán, který řeší mimo jiné výstavbu a funkční uspořádání města, začala metropole zpracovávat zhruba před třemi roky. Dokončen musí být v roce 2020, kdy končí platnost stávajícího územního plánu.
V souvislosti s odkladem termínu se znovu objevily pochybnosti o tom, zda se městu termín podaří dodržet. "Zákonný termín schválení do konce roku 2020 v tichosti via facti definitivně padá," uvedl v návaznosti na usnesení rady bývalý náměstek pro územní plánování a koaliční zastupitel Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ). Primátorka i IPR to ale popírají.
"Stále věřím, že je v našich silách vše zvládnout do roku 2020, avšak nikdo se nesmí za nic schovávat a především IPR musí dělat to, od čeho tu především je," reagovala primátorka. "Zjistili jsme výrazné nedostatky, které svou nečinností IPR způsobil, na jejich odstranění měli dost času. Usnesení rady chceme nicméně revokovat a vrátit původní termín, do kdy bude schválený územní plán," doplnila. Připomněla, že hospodaření společnosti prověřují auditoři.
IPR tvrdí, že termín pro vydání Metropolitního plánu ohrožen není. "Děláme vše pro to, aby byl výsledný Metropolitní plán konsenzuálním dokumentem, společenskou dohodou o využití území," řekl mluvčí Adam Švejda. Institut podle něj organizuje čtvrtou vlnu konzultací s městskými částmi, se kterými hledá společnou řeč, aby minimalizoval počet připomínek.
Metropolitní plán by měl podle autorů přinést mimo jiné výškovou regulaci staveb. Vysoké budovy tak již nebudou moci vznikat jako nahodilé solitéry. Stavba výškových budov bude možná jen v předem určených oblastech. Plán zároveň rozdělí metropoli do téměř 800 lokalit. Každá lokalita si pak s sebou ponese pravidla pro následnou výstavbu, nebo ochranu zeleně. Podle IPR by tak neměly vznikat případy, kdy ve vilové čtvrti vyroste několikapatrový bytový dům.
0 komentářů
přidat komentář

Související články