Obec Hrušovany u Brna hledá projektanta pro obnovu vily od Adolfa Loose

Vložil
Tisková zpráva
12.08.2023 09:55
Hrušovany u Brna

Adolf Loos

Dne 10. 8. 2023 bylo na Věstníku veřejných zakázek uveřejněno oznámení o zahájení zadávacího řízení "V 00668 – Obnova a nové využití vily ředitele bývalé cukerní rafinerie v Hrušovanech u Brna pro Kulturní centrum Adolfa Loose – výběr projektanta" zadavatele Obce Hrušovany u Brna.
Odkaz na Věstník veřejných zakázek:
https://vvz.nipez.cz/vyhledat-formular/830265d6-73a4-46b7-b414-5a5388e554e9

Odkaz na profil zadavatele:
https://www.vhodne-uverejneni.cz/zakazka/v-00668-obnova-a-nove-vyuziti-vily-reditele-byvale-cukerni-rafinerie-v-hrusovanech-u-brna-pro-kulturni-centrum-adolfa-loose-vyber-projektanta 

Předmětem plnění této veřejné zakázky jsou služby – zpracování architektonické studie, potřebných stupňů projektové dokumentace a související inženýrské činnosti v rámci projektu obnovy vily Adolfa Loose za účelem zřízení Kulturního centra Adolfa Loose, který je blíže specifikován v příloze č. 5 zadávací dokumentace (Ideová koncepce + libreto budoucího využití) a č. 6 zadávací dokumentace (Vstupní podklady pro zpracování projektové doku- mentace), způsobem a za podmínek dle smlouvy o dílo, která je přílohou č. 4 zadávací dokumentace.

Anotace projektu

Obec Hrušovany u Brna v první třetině roku Adolfa Loose 2020 získala do svého vlastnictví bývalou tovární vilu č.p. 214 (tj. vila dr. Viktora Bauera od Adolfa Loose). Tímto obec naplnila téměř 14 let trvající úsilí o získání této raně modernistické stavby.

Jedná se o mimořádně hodnotnou stavbou z let 1913-1914 dokumentující, jak způsob reprezentace nové společenské třídy v období průmyslového rozmachu Rakouska-Uherska, tak ne příliš zastoupené dílo architekta Adolfa Loose – jedné z nejvýznamnějších osobností dějin světové architektury v těsné blízkosti jeho rodného města Brna. Zpřístupnění této stavby veřejnosti skýtá unikátní příležitost představit v autentických prostorách tematické vrstvy pojící se s historií obce Hrušovany u Brna a sní spojenou regionální tradicí cukrovarnictví, ale i s počátky moderní architektury a bytové kultury, jejíž podobu Adolf Loos významně ovlivnil.

Bohužel, její stav dobrý není, a to již delší dobu. Je všeobecně známo, že si bývalý režim příliš nevážil vil průmyslníků a šlechty. Což je případ i této stavby. Celkově lze stav objektu zhodnotit jako značně zanedbaný s řadou necitlivých zásahů, které během let památkově chráněnou stavbu významně znehodnocovaly.

Celková obnova je vedena snahou navrátit vile její podobu z let 1920-1930. Budou odstraněny novodobé a nepatřičné vestavby či stavební úpravy. Následně budou citlivě repasovány či doplňovány původní prvky, a to buď dochovanými originály či replikami provedenými dle dochovaných prvků. Vše bude směřovat k budoucí prezentaci obnovené památky, a to v několika formách. Jednak formě instalované kulturní památky. Dále ve formě KULTURNÍHO CENTRA ADOLFA LOOSE, jehož součástí bude i stálá muzejní expozice. Snahou je i rozvíjet potenciál lokality postupnou proměnou z industriální podoby na živou součást organismu obce. Zajistit kvalitní urbanistické vazby a utvářet prostředí, které má potenciál pro setkávání a aktivaci obyvatel. Vila a její zahrada by se měla stát tzv. živým cílem, kam se chodí.
0 komentářů
přidat komentář