Miroslav Malý, Zdeněk Chmel: Rodinný dům Ambrožových, Radíkov
Praha - Do užšího výběru 50 nominovaných projektů na cenu Grand Prix Architektů se dostala například Štvanická lávka v Praze, Konferenční a multifunkční sál v Císařských lázních v Karlových Varech, Sportovní hala v Řevnicích nebo například úprava Tachovského náměstí na pražském Žižkově. Zástupci pořadatele soutěže Obce architektů představili užší výběr na možné vítěze novinářům na tiskové konferenci. Vyhlášení vítězů se uskuteční 21. října.
Výběr projektů je v sedmi kategoriích. Z novostaveb má nominaci 14 projektů, z rodinných domů čtyři, rekonstrukce mají 17 nominovaných projektů, interiéry dva, tedy stejně jako krajinářská architektura a zahradní tvorba. V kategorii Urbanismus získal nominaci jeden projekt a v kategorii Architektonický design, drobná architektura a výtvarné dílo v architektuře bude porota vybírat vítěze ze sedmi projektů. Seznam všech 50 nominovaných je možné najít na webu Obce architektů.
"Kvalita přihlášených prací v ničem nezaostává za zbytkem Evropy. Architektonicky jsme se srovnali s okolním světem. Je s podivem, že s výjimkou Prahy je nejvíce finalistů opět v Moravskoslezském kraji. Vítězné práce budou vystaveny na kongresu v Barceloně v roce 2026," řekl předseda obce Oleg Haman.
Porota byla vytvořena jako v minulých ročnících z pěti členů, ze kterých jeden může být původem z České republiky. Vítěze budou vybírat americko-izraelský předseda poroty Rafi Segal, Dánka Anne Beimová, Finka Pia Kuusiniemiová, Martin Jančok ze Slovenska a zástupce tuzemských architektů Michal Gabaš.
Do letošního 31. ročníku se přihlásilo 207 projektů. Soutěž založila jako předsedkyně Obce architektů v roce 1993 Alena Šrámková. Ta například v roce 1994 obdržela cenu Osobnost české architektury, v roce 2000 cenu za celoživotní dílo, v roce 2007 poctu České komory architektů, v roce 2008 medaili za zásluhy a v roce 2010 cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury.
Obec architektů se začala formovat v roce 1921 jako pokračovatel spolků architektů z první republiky. V roce 1989 se transformoval ze Svazu Architektů a v letech 1990 až 1993 se podílel na založení profesní organizace České komory architektů. V roce 1948 se stal zakládajícím členem Mezinárodního svazu architektů. Spolek si dává za cíl propagovat českou architekturu široké odborné i laické veřejnosti v Česku i v zahraničí.