O podobě náměstí v Čelákovicích rozhodnou lidé v referendu

Vložil
ČTK
03.04.2006 15:20
Čelákovice

Čelákovice - O podobě náměstí v Čelákovicích zřejmě rozhodnou obyvatelé v referendu. Odpůrcům projektu podporovaného radnicí se podařilo shromáždit podpisy 20 procent oprávněných voličů, které jsou ze zákona třeba k vyhlášení lidového hlasování. Na radnici dnes předali návrh na uspořádání referenda i 192 archů s podpisy 1849 obyvatel.

Pro vyhlášení místního referenda bylo třeba získat podpisy 1670 obyvatel Čelákovic. "Za měsíc a půl se podařilo shromáždit tolik podpisů, že je s rezervou naplněn požadavek zákona o referendu," řekl ČTK zmocněnec přípravného výboru místního referenda Václav Špaček.
Starosta Bohumil Klicpera ČTK potvrdil, že návrh na uspořádání referenda dnes obdrželi. Pokud bude odpovídat zákonu, město hlasování uspořádá, dodal.
Podle Špačka se posledních komunálních voleb ve městě zúčastnilo 3900 lidí. "Statisticky tedy téměř každý druhý volič, který se v  Čelákovicích zúčastnil komunálních voleb, podpořil vyhlášení referenda," dodal.
O rekonstrukci náměstí v Čelákovicích se začalo hovořit hned po roce 1990. Peníze na ni se ale v rozpočtu nenašly, protože bylo třeba nejprve dokončit kanalizaci, zvýšit kapacitu čistírny odpadních vod, rozšířit vodovodní síť, plynofikovat nebo postavit a opravit školy.
Město uspořádalo výběrové řízení na developera, jehož se zúčastnilo 28 zájemců. Zastupitelé nakonec schválili smlouvu o smlouvě budoucí se společností Harmonie Group, která chce postavit v proluce na náměstí několikapatrový dům s byty, obchody a parkovišti. Náklady na projekt dosáhnou 220 milionů korun. Stavět se má začít ještě letos a areál by měl být hotov v polovině příštího roku.
Podle odpůrců stavby vedení radnice upřednostňuje komerční zájem budoucího investora. Zaznívají také pochybnosti o legálnosti jeho výběru. Navržený objekt funkcionalistického stylu se podle nich do historického centra nehodí.
Generální ředitel Harmonie Group Martin Klein nedávno ČTK řekl, že za celé dva roky, co o projektu domu jednají, se na Harmonii Group žádný z  nynějších kritiků stavby neobrátil. "Bohužel jsme ani na několikátou výzvu veřejnosti, až na drobné výjimky, neslyšeli jediný racionální argument proti," namítl. Projekt byl podle něj s městem projednáván a postupně bylo předloženo 12 návrhů, přičemž tomu poslednímu vyslovily všechny orgány města podporu.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Dostavba náměstí v Čelákovicích
Miloš Kolomazník
22.06.06 08:19
zobrazit všechny komentáře

Související články