NSS potvrdil K. Varům pokutu za nestandardní "losovačku"

Vložil
ČTK
18.09.2010 22:50
Brno/K. Vary - Nejvyšší správní soud potvrdil pokutu půl milionu korun za takzvanou "karlovarskou losovačku". Postup při losování účastníků tendru na stavbu sportovní haly kritizoval antimonopolní úřad, který zúžení počtu soutěžících považoval za netransparentní. Karlovým Varům proto uložil jednu z nejvyšších pokut za zadávání veřejných zakázek. Teď jeho závěry potvrdil rovněž Nejvyšší správní soud.
    Město bere rozhodnutí soudu jako definitivní tečku za případem a verdiktem nebylo moc překvapené. Podle mluvčího magistrátu Jana Kopála se ovšem snažilo využít všech dostupných opravných prostředků proti původnímu závěru antimonopolního úřadu. "Existoval určitý právní názor, že projednávat vlastní způsob losování, který není zákonem nijak upraven, není standardní. I proto se město obrátilo na soud," uvedl mluvčí.
    Karlovarská losovačka se v Česku stala pojmem. Záběry ze sporného losování vidělo na webu youtube.com přes desetitisíce lidí. Dvouapůlminutový snímek dokazuje, že organizátor soutěže vybíral dvě z firem včetně vítěze z  uzavřeného osudí několik desítek sekund, zatímco ostatní lístky vytáhl podstatně rychleji. Losující to komentoval tak, že jsou lístky slepené, a nemůže je proto v osudí oddělit. Všemu přihlížela notářka, kterou mužovo počínání rozesmálo.
    Podle rozsudku NSS losování dvou posledních zájemců mohlo navodit dohady o tom, že osoba ve skutečnosti vůbec nelosuje, nýbrž v nádobě hledá předem určený lístek, který má vytáhnout, avšak lístek se jí nedaří najít. Pro aplikaci zásady transparentnosti podle zákona o veřejných zakázkách přitom podle soudu není podstatné, zda tomu tak skutečně bylo, zda opravdu losující hledal lístek po hmatu, nebo zda to snad bylo způsobeno pouhou nešikovností losující osoby.
    "Motivy jednotlivých osob participujících na výběru uchazečů o veřejnou zakázku tedy nejsou pro posouzení porušení zásady transparentnosti rozhodující. Porušení zásady transparentnosti podle soudu nastává nezávisle na tom, zda se podaří prokázat porušení některé konkrétní zákonné povinnosti", uvedl soudce NSS Zdeněk Kühn.
    Pokuta 500.000 Kč je jedna z nejvyšších, jakou antimonopolní úřad vyměřil městům a obcím. Karlovarský magistrát už pokutu před dvěma lety zaplatil. Poté se proti ní odvolal. Městu v podstatě ale nevznikla žádná škoda, neboť vyměřenou pokutu mu v plné výši uhradila na základě smlouvy společnost, která losování zajišťovala.
    Losování zúžilo okruh uchazečů o  zakázku z původně 16 přihlášených firem na pět. Nakonec halu za asi 1,2 miliardy korun postavilo sdružení firem Syner, Baustav a Metrostav, které bylo vylosováno jako poslední a před jehož výběrem byla nestandardní prodleva. Hala byla otevřena loni v červnu a byla to největší investiční akce města v jeho novodobé historii. Do konce roku 2009 vydělala zhruba 777.000 korun a v zisku má být i  letos.
    Dosud nejvyšší sankci tři miliony korun uložil Zlínu za dlouhodobé a záměrné obcházení zákona v mnoha zakázkách. Sankce byla nedávno snížena na 800.000 korun. Nejvyšší je tak pokuta uložená Hradci Králové ve výši 1,5 milionu korun za porušení zákona v případě koncesní smlouvy na parkovací systém. Tato pokuta je ale nepravomocná.

0 komentářů
přidat komentář

Související články