Nové nádraží v Brně má být bez "podzemky", město je proti

Vložil
ČTK
11.07.2018 09:15
Brno

Brno/Praha - Vláda dnes vzala na vědomí materiál ministerstva dopravy o přesunu hlavního nádraží v Brně k řece Svratce za desítky miliard korun. Materiál ovšem nepočítá se stavbou podzemní dráhy podobné metru, což vadí brněnské radnici. Město chce, aby vláda rozhodnutí ministerstva odmítla a dráha se stavěla současně s nádražím. Podzemní železnice, takzvaný diametr, má pomoci k napojení nádraží na MHD.


Ministerstvo dopravy teď má připravit do konce prázdnin detailní rozbor financování přesunu nádraží pro premiéra Andreje Babiše (ANO).

O stavbě nového nádraží v Brně se mluví už 90 let a pro město jde o naléhavou a citlivou otázku. Nynější nádraží v Brně kapacitně nestačí provozu. Rozhodovalo se o výstavbě v centru pod Petrovem nedaleko současného nádraží, nebo odsunu o kilometr k řece Svratce. Jihomoravský kraj i Brno a někteří odborníci podpořili odsun. Lidé naopak ve dvou referendech žádali stavbu pod Petrovem, pro nízkou účast ale referenda nebyla platná. Materiál, který dnes měla na stole vláda, počítá s odsunem.

Variantu ministerstva dopravy, která nepočítá se stavbou podzemní dráhy, dnes kritizovali brněnští politici. Podle náměstků primátora Petra Hladíka (KDU-ČSL) a Matěje Hollana (Žít Brno) bez podzemní železnice město nezvládne přepravovat cestující z MHD na odsunuté nádraží a zpět. Současná kapacita tramvají je totiž na maximu.

Brno chce proto požádat vládu, aby návrh přesunu nádraží bez dráhy přehodnotila. Příští týden po návratu primátora Petra Vokřála z ANO z dovolené kvůli tomu mimořádně zasedne městská rada. Má se shodnout na textu pro ministerstvo dopravy a vládu. "Diametr je nutnost a Babišova vláda jde tímto rozhodnutím proti lidem. Je mi líto, že hnutí ANO, které mělo nejlepší podmínky prosadit podzemní dráhu jako společnou investici s novým nádražím, to nedokázalo se svým stranickým předsedou a premiérem Andrejem Babišem dojednat," řekl ČTK Hladík.

Podle ministerstva dopravy zvolené řešení stavbu diametru do budoucna nevylučuje. Úřad zatím zadal Správě železniční dopravní cesty úkol, aby prověřila stavbu podzemní trati. SŽDC prověří i technické a ekonomické řešení přesunu železničního uzlu včetně hlavního nádraží v Brně. Výsledky studie by podle mluvčí SŽDC Kateřiny Šubové měly být za několik měsíců.

Schválená poloha brněnského železničního uzlu počítá s využitím dosavadní trasy pro nákladní dopravu. Znamená to, že nákladní i osobní vlaková doprava bude svedena do jednoho vícekolejného koridoru.

Variantu jednoho koridoru už dřív kritizovali zástupci nákladních dopravců, kteří se obávají nedostatečných kapacit pro nákladní vlaky.

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) má do konce prázdnin vypracovat podrobnou analýzu financování projektu. "Jedná se o obrovský výdaj, o obrovské částky, chci mít detailnější přehled, do čeho se má investovat a jakým způsobem," uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) po zasedání vlády.

Odsun nádraží bude stát přes 40 miliard, další dvě miliardy budou použity na městskou infrastrukturu. S dalšími 20 miliardami se v budoucnu počítá na vysokorychlostní tratě. U diametru se mluví o nákladech v miliardách korun, někdy až o 20 miliardách. Zatím není jasné, kdy by se mohlo začít stavět. Nejoptimističtější odhady hovoří o době po roce 2020.

V posledních letech výrazně přibylo cestujících a přestavba je naléhavá. Teď už se na nádraží ve špičce víc vlaků nevejde.

Územní rozhodnutí ke stavbě brněnského nádraží vydá jihočeský krajský úřad. Podle odboru regionálního rozvoje, územního plánování a stavebního řádu se tak může stát během několika týdnů. Jihočeský krajský úřad se případem zabývá více než rok.
0 komentářů
přidat komentář

Související články