Některé památky v Pardubickém kraji čekají letos opravy

Vložil
ČTK
22.03.2018 17:15
Pardubice

Pardubice - Některé známé památky v Pardubickém kraji čekají v letošní návštěvnické sezoně opravy. Turistických prohlídek se to však dotkne zřejmě jen zčásti. Například na zámku ve Slatiňanech na Chrudimsku bude k dispozici pouze základní prohlídkový okruh, tedy první trasa zámecké expozice, a pokud to dovolí počasí a provozní podmínky, pak i zámecká věž, řekl ČTK kastelán Jaroslav Bušta.


"Ostatní prohlídkové trasy jsou uzavřené kvůli rekonstrukci a přístupnost parku bude ještě asi do konce dubna uzavřený, ale postupně by se měl zpřístupňovat," uvedl Bušta. V nové podobě návštěvníci uvidí zámeckou knihovnu s původním mobiliářem. Během sezony se otevře i pokoj princezny Charlotty, k vidění budou i repliky historických žaluzií, rolet a závěsů.

Zámek ve Slatiňanech podstupuje rozsáhlé opravy, po nichž se mu vrátí původní podoba. Práce začaly v loni a mají trvat do roku 2019. Památkáři plánují kromě oprav fasád, oken a dveří i zrestaurování brány. Ve své původní podobě bude obnovena venkovní lodžie při západním křídle, která byla zbourána v 50. letech 20. století. Místnosti v přízemí východního křídla se promění třeba na návštěvnické centrum. Projekt počítá také s úpravou zámeckého parku. Obnoveno bude i takzvané dětské hospodářství, kde se šlechtické děti učily starat o domácí zvířata a zahradničit.

Na hradě Kunětická hora by měla zhruba v polovině roku začít první část oprav, na něž Národní památkový ústav získal evropskou dotaci. Oprava umožní zpřístupnění interiérů podle projektu architekta Dušana Jurkoviče, kde bude obnovena prvorepubliková vestavba s restaurací. Vznikne také informační centrum s prodejnou a zázemím pro návštěvníky a nová expozice. Podle kastelána Miloše Jirouška by práce neměly provoz významněji omezit. Během prázdnin budou královské slavnosti a koncerty, v podhradí festival.

Skanzen na Veselém Kopci u Hlinska na Chrudimsku před sezonou ošetřuje šindelové střechy i dřevěné konstrukce. "Jakmile to dovolí počasí, ještě před zahájením sezony chceme stihnout větší opravu kolem pódia, které je potřeba odvodnit a odvést vodu, aby pódium nepodmáčela," řekla vedoucí Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová. Sezona ve skanzenu začne 21. dubna, plánovány jsou tradiční Veselokopecký jarmark či posvícení.

Zámek v Litomyšli již sezonu zahájil květinovou výstavou v renesančních sálech v přízemí. Expozice byla vytvořena ke 450. výročí založení zámku a potrvá do 2. dubna. O Velikonocích se otevřou i tradiční trasy nebo historické divadlo. K výročí zámek připravuje i další akce. Od června do konce prázdnin bude výstava nejzajímavějších a nekrásnějších operních kostýmů z Národního divadla. Na podzim je naplánována historicko-umělecká výstava, která představí zajímavé stavební prvky zámku, jeho skryté a běžně nepřístupné části, jako jsou štíty střech, a předměty v zámeckém lapidáriu a depozitáři. Na konci července je španělská slavnost, která připomene zakladatele zámku Vratislava z Pernštejna a jeho španělskou manželku Marii Manrique de Lara y Mendoza.

Hrad Svojanov na Svitavsku zahájil sezonu počátkem března, zatím ale jen o víkendech. Od dubna bude vítat návštěvníky každý den kromě pondělí. "Máme dvě nové expozice. Jedna se týká historie hradu a druhá je výstava venkovní, která potrvá do konce dubna. Je putovní a má název Má vlast, cestami proměn," uvedla Květa Korbářová, která má na starosti propagaci památky. Nový je i pohled na hrad, protože před vstupem bylo pokáceno pět lip, které byly ve špatném stavu. Nově je také vydlážděno předhradí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články