Národní památkový ústav zakončil jednu část obnovy hradu Kunětická hora

Vložil
ČTK
20.05.2021 16:55
Dušan Samo Jurkovič

Ráby - Národní památkový ústav (NPÚ) dnes slavnostně zakončil jednu z etap obnovy hradu Kunětická hora na Pardubicku. Projekt nazvaný Kunětická hora Dušana Jurkoviče - básníka dřeva vrací památce zčásti podobu, jakou získala za první republiky podle plánů známého architekta. Z původního vybavení interiéru, které Jurkovič navrhl, se zachovalo jen obložení stropů a částečně i stěn v paláci v západní části hradu, řekl dnes novinářům kastelán Miloš Jiroušek.


"Obložení stropů, protože na ně nikdo nedosáhl. Hrad byl v 80. letech úplně volně přístupný, bez hlídače. Interiéry byly hodně zdemolované, lustry a nábytek jsou plně nově replikované, ty se nezachovaly žádné," uvedl Jiroušek.

Obnovy za 88 milionů korun se dočkalo západní křídlo s šestou bránou, navazující dřevěnou vestavbou, objekt bývalé dvořanské světnice a západní takzvaný Jurkovičův palác. Do jeho části byla vestavěna samonosná oceloskleněná konstrukce. Jsou v ní instalovány expozice věnované Jurkovičovi a jeho dílům a rekonstrukci hradu na počátku 20. století, kterou prováděl Muzejní spolek. Už vloni byla dokončena obnova prvorepublikové dřevěné verandy podle Jurkovičova návrhu.

V roce 1919 hradní zříceninu zakoupil pardubický Muzejní spolek, z jehož podnětu bylo ustaveno Kunětické družstvo, které následně zahájilo opravy a zabezpečovací práce. Památku vlastnil až do roku 1953, poté mu byla vyvlastněna. Pod správou státu hrad záhy zchátral, takže musel být v roce 1980 pro veřejnost uzavřen. Z podoby vytvořené podle architektova návrhu nezůstalo prakticky nic. "Po znárodnění se stopa Dušana Jurkoviče téměř setřela," řekla generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková.

V současnosti se již pracuje na druhém projektu oprav s názvem Kunětická hora - Divadlo na hradě i v podhradí. Tato etapa je zaměřena na restaurátorské práce a památkovou obnovu hradního paláce. Obnoví se kamenické prvky, vnitřní omítky a opraví elektrorozvody, v severním palácovém křídle vznikne dřevěná konstrukce v úrovni prvního patra s navazujícím ochozem ve druhém patře bývalého královského sálu. Poprvé v novodobých dějinách tak bude toto hradní křídlo zpřístupněno veřejnosti. Konstrukce umožní využití těchto prostor i pro výstavní, divadelní a hudební akce.

Podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD), který se dnešní akce zúčastnil, by se památky mohly od 31. května otevřít i pro skupinové prohlídky. Díky příznivé epidemické situaci to chce navrhnout na jednání vlády.
0 komentářů
přidat komentář

Související články