Na zámku ve Valči letos začne rekonstrukce historického skleníku

Zdroj
Štěpánka Bartoňová
Vložil
ČTK
11.04.2019 08:25
Praha

Valeč - Na zámku ve Valči na Karlovarsku letos začne dlouho očekávaná rekonstrukce historického skleníku. Na stavbu už má státní zámek přislíbeno od ministerstva kultury 34 milionů korun, práce v areálu by mohly začít na podzim. Rekonstrukce má být kompletně dokončena nejpozději do konce roku 2021, řekl ČTK kastelán valečského zámku Tomáš Petr.


"Co se týče samotné obnovy, týká se nejen skleníku, ale i zámeckého zahradnictví, které přímo sousedí se skleníkem a je jeho nedílnou součástí. Dále přístupových cest, využití skleníku v interiéru, zahrnuta je tam kompletně i vegetační složka," řekl kastelán. Součástí stavby má být i zavedení moderních technologií, které správcům usnadní péči o rostliny ve skleníku.

Záměr zámku je takový, že po dokončení rekonstrukce by skleník a zahradnictví provozoval soukromý nájemce. Zřídit by tam mohl například restauraci nebo kavárnu. "Cílem by bylo, aby skleník měl co největší otevírací dobu. Aby fungoval i v zimě, aby si tam lidé mohli pod palmou dát kávu. Samozřejmě, pokud se nájemce nepodaří najít, budeme hledat způsob, jak skleník provozovat sami," doplnil Petr.

Zámecký palmový skleník stojí pod stájemi, kočárovnou a hospodářskou budovou v dolní části zámeckého parku. Stavba z ocelo-litinové konstrukce pochází ze 70. až 80. let 19. století, kdy si ji z Vídně nechal přivézt hrabě Vincenc Thurn-Valsassina. Naposledy byla restaurována v roce 1996.
0 komentářů
přidat komentář