Liberec - Na stavbu náplavky u svého sídla dostal Liberecký kraj šest nabídek, teď je bude posuzovat, řekl dnes ČTK mluvčí krajského úřadu Filip Trdla. Náklady stavby odhadli projektanti na bezmála 160 milionů korun, což byla také maximální přípustná cena, kterou podle mluvčího téměř všichni uchazeči dodrželi. Stavba je součástí miliardového projektu kultivace dolního centra Liberce, která začala v roce 2014, kdy kraj od VÚTS (dříve Výzkumný ústav textilních strojů) koupil budovy a pozemky v sousedství svého sídla.
Vybudování náplavky u Lužické Nisy a kultivace okolí sídla kraje navazuje na první etapu, jejíž součástí je parkovací dům pro 244 aut, sloužit by měl už počátkem příštího roku. "Stavba náplavky by měla trvat 330 dnů, to je maximum, to znamená 11 měsíců. Hodnotícím kritériem je cena," doplnil náměstek hejtmana Zbyněk Miklík (Piráti). Zásadní proměnu by měly podstoupit plochy kolem krajského úřadu, které dnes slouží jako parkoviště. "Bude tam park, součástí bude občerstvení, veřejné toalety, bude tam přemostění Lužické Nisy i nový vstup do krajského úřadu," dodal.
Přibude také dětské hřiště nebo vodní prvek. "Jediná stavba, která 'vylézá ze země', je stánek občerstvení. Je to dřevostavba s veřejnou toaletou opláštěná vlnitým plechem. To hlavní je ale sestup k Nise, to bylo v přípravě nejnáročnější. Umožní návštěvníkovi sejít k řece a namočit si nohy ve vodě. Bude tam růst strom, aby tam bylo i příjemné klima," řekl již dříve k projektu jeho spoluautor David Pavlišta ze studia re: architekti. Na stavbu Libereckého kraje by pak mělo navázat naváže svou částí také město Liberec, úpravami na levé straně z pohledu toku.
Liberecký kraj začal s rekultivací této části města v roce 2014, kdy od VÚTS koupil za 125 milionů korun areál s pozemky a budovami o rozloze více než 11.000 metrů čtverečních kolem svého sídla. Další půl miliardy korun už kraj investoval do přestavby bývalé administrativní budovy na Evropský dům a rekonstrukce někdejších dílen, kde je dnes kromě jiného podnikatelský inkubátor nebo archiv. Parkovací dům a náplavka budou stát kraj dalších bezmála 400 milionů korun, část nákladů pokryjí evropské dotace.