Na severní straně Petrova je v Brně odkrytá středověká zeď

Vložil
ČTK
12.02.2019 08:10
Brno

Brno - Na severní straně brněnského Petrova je odkrytá zeď, která v délce zhruba 40 metrů spojuje domy s adresou Petrov 1 a 2. Jde o jednu z mála dochovaných středověkých památek ve městě. Podle archeologa Marka Pešky ze společnosti Archaia je památka výjimečná svou délkou a tím, že je do výšky zhruba 1,5 metru čistě středověká bez pozdějších zásahů. Jsou v ní zřetelné cihelné oblouky a portály, řekl ČTK. Práce na zdi jsou součástí velkého projektu Biskupství brněnského, jehož cílem je zpřístupnění zahrad a jejich uvedení do původní podoby.


Zeď podle Pešky pochází z doby pozdní gotiky, patrně tedy z 15. století. Jsou v ní i zazděné stínky, což byly "zuby", za nimiž se obvykle kryli obránci hradu. Zde však měly estetický, nikoliv obranný význam. "Obvykle při průzkumu něco očekáváme a něco náš překvapí. Tady to byl gotický portál," řekl Peška. Zeď podle něj vypadá na první pohled obyčejně a středověk je potřeba si v ní nalézt.

Zeď by měla mít zhruba za týden novou omítku. Peška s kolegy předpokládá, že zeď nebyla nikdy holá a omítku měla hned od středověku. Dostavba do dnešní výšky se uskutečnila v období baroka. Dlouho byla jednou z dominant středověkého města na návrší. "Domy v 15. století nebyly moc vysoké, proto byla vidět i z vnitřního města stejně jako celý Petrov s katedrálou," řekl Peška. Koncem loňského roku se stejné středověké památky odkryly při opravách v uličce Václava Havla.

Biskupství by stavební práce, které začaly už loni, mělo dokončit příští rok v květnu. "Oprava spočívá zejména v terénních a vegetačních úpravách a v rehabilitaci historických ohradních zdí. Rekonstrukce čeká i interiér přístavku pod ohradní zdí, kde vzniknou nové prostory pro expozice a výstavy Diecézního muzea. V nyní odkryté zdi bude obnoven otvor a po projití bude možné po novém točitém schodišti sejít do zahrad. Veřejnost bude moct využívat dosud nezpřístupněné prostory," uvedla mluvčí biskupství Martina Jandlová.

Středověkých měšťanských památek v Brně mnoho není, protože se město velmi přestavovalo. Největší památkou tak je stará radnice. "Dále jsou to některé sklepy a fragmenty zdí, základy domů," řekl Peška.
0 komentářů
přidat komentář

Související články