Na hřbitově v Ústí nad Labem se opravuje secesní kaple

Vložil
ČTK
03.11.2019 15:25
Ústí nad Labem

Ústí nad Labem - Na hřbitově v ústecké čtvrti Krásné Březno se opravuje secesní kaple. Ve více než sto let staré stavbě, které hrozila demolice, bude mít zázemí správa hřbitova. Práce zhruba za 3,6 milionu korun mají být hotové do konce roku. ČTK to řekla Alena Sejková z Městských služeb Ústí nad Labem.


Kaple, která stojí uprostřed hřbitova, desítky let chátrala. V roce 2008 se i díky tlaku odborníků povedlo zabránit její demolici. V roce 2017 vznikl projekt na opravu a loni v říjnu se na stavbě začalo pracovat.

Kompletní rekonstrukce zahrnuje opravu omítek, vybourání zbytků původních podlah, vybudování nové podkladní vrstvy podlah včetně nové hydroizolace, pokládku nové dlažby, která by měla by být napodobeninou původních černobílých dlaždic, instalaci nových dveří, zbudování sociálního zázemí pro správce hřbitova. "Dodána bude nová kompletní elektroinstalace včetně svítidel," uvedla Sejková.

Kolem stavby stojí lešení, opravovat se budou štukové omítky včetně původních architektonických prvků. Doplní se nová okna, která budou napodobovat ta původní s gotickým obloukem. Chybět nebudou zrestaurované hlavní vchodové dveře s ozdobnými prvky a opravou projde i vstupní a zadní schodiště. "Přestože stavba není památkově chráněna, postupuje se při opravách velmi citlivě s ohledem na historickou hodnotu kaple," uvedl historik městského muzea Martin Krsek.

Ve rekonstruované kapli bude zázemí pro správce hřbitova. "Původně měla hlavní středová místnost sloužit jen ke shromažďování lidí v případě nepříznivého počasí, ale po konzultaci s historiky bude hlavní místnost upravena pro možné výstavy. Ve hře je rovněž spolupráce s Muzeem města Ústí nad Labem týkající se výstavy související s významnými osobnostmi, které zde byly pohřbeny, včetně jejich vlivu na rozvoj města Ústí nad Labem," uvedla Sejková. Součástí kaple budou další dvě menší místnosti, které budou prozatím využívány jako sklad.

Kaple s bohatou fasádou a neogotickými prvky vznikla na konci 19. století. "Smutné bylo, že stavba chátrala desítky let a správa hřbitova měla sídlo ve stavebních buňkách za zdmi hřbitova," uvedl Krsek.

Na hřbitově v Krásném Březně jsou hrobky významných ústeckých průmyslníků, jako hrobka rodiny Carla Georga Wolfruma, která patřila k nejvýznamnějším ústeckých podnikatelským klanům. Sběrači kovů ji dávno zbavili mosazných a železných prvků, chátrá stejně jako neogotická kaple rodiny Köhlerů. Převážná část hrobek pochází od původního německého obyvatelstva. "Tyto hrobky jsou již dávno neudržované a neplacené. S takovýmto hrobovým zařízením se nakládá jako s věcí opuštěnou a následně tyto nemovité věci (hrobky) přecházejí pod záštitu Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových," uvedla Sejková. Městské služby zajišťují nejnutnější údržbu na pohřebišti.
0 komentářů
přidat komentář

Související články