MMR: Zákon o realitním zprostředkování bude účinný od 3. března

Vložil
ČTK
17.02.2020 17:25
Praha


Praha - Zákon o realitním zprostředkování bude účinný od úterý 3. března. ČTK to dnes sdělilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které normu připravovalo. Největší změnou je to, že se dosavadní volná živnost změní na živnost vázanou s požadavky na odbornou kvalifikaci. Příprava zákona, jehož hlavním cílem je zlepšení fungování realitního trhu a ochrana klientů realitních kanceláří, trvala osm let.


Pro vykonávání profese počítá zákon s pěti možnostmi. První je vysokoškolské vzdělání v právních, ekonomických, stavebních nebo jiných odpovídajících oborech. Druhou je jiná vysoká škola, vyšší odborné nebo středoškolské vzdělání. V této kategorii jsou nutné tři roky praxe v oboru. Dále jsou to mezinárodní uznání nebo bakalářské vzdělání společně s titulem MBA v oboru nemovitostí a rok praxe. Bez ohledu na vzdělání postačí složení odborné zkoušky.

Podle některých analytiků s předpokládaným snížením počtu realitních makléřů zdraží jejich služby. "Část z nich zmizí z trhu, takže ti, co zůstanou, si budou moci stanovit za své služby vyšší cenu. Ve výsledku již tak horentně drahé a stále nedostupnější nemovitosti dále zdraží. Nyní o vyšší cenu služby realitního makléře," sdělil ČTK analytik Czech Fund Lukáš Kovanda.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) už dříve uvedla, že nic takového se pravděpodobně nestane. "Samozřejmě nemůžu věštit z křišťálové koule, ale určitě se nedomnívám, že by mělo zavedení zákona zdražit služby realitních makléřů. Musíme si uvědomit, že je tady spousta takzvaných garážových makléřů, kteří to nedělají jako svoje povolání. A tam přesně zákonem cílíme. Aby realitní makléři byli pojištěni, měli kvalifikaci a měli to jako povolání," řekla Dostálová.

Na žádost o změnu z volné na vázanou živnost, tedy doložení vzdělání, praxe nebo absolvování zkoušky, má podle MMR dosavadní realitní zprostředkovatel šest měsíců. Ti, co do oboru nově vstupují, musí tyto dokumenty předložit ihned při podání žádosti.

Norma má zamezit mimo jiné tomu, aby si makléř nárokoval provizi od prodejce i kupujícího. Předloha upravuje i náležitosti zprostředkovatelské smlouvy, která bude muset být výhradně písemná a nebude klienta zavazovat k pořízení či prodeji nemovitosti. Makléři budou muset podle předlohy sdělit zájemci závady nemovitosti.

Zákon počítá s pojištěním profesní odpovědnosti zprostředkovatele realitního obchodu na částku minimálně 1,75 milionu korun. Makléřům působících na základě smlouvy pod obchodní značkou realitní společnosti by stačilo poloviční pojištění. Pokud by se makléř nepojistil, riskoval by až milionovou pokutu.

Sněmovna v předloze upravila poskytování úschovy peněz. Realitní kanceláře ji budou moci poskytovat, ale výhradně na písemnou žádost klienta a na zvláštních účtech. Budou mít také právo nabízet úschovu peněz klientům bankami, zahraničními bankami, notáři, advokáty nebo v souvislosti s exekučním a jiným soudním řízením také exekutorem.

V Česku bylo podle údajů statistiků ke konci roku 2018 na 14.602 podnikatelských subjektů, které se hlásily ke zprostředkovatelské činnosti. Na jednoho makléře tak připadá asi 720 lidí, nejméně v Evropě.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Výborně MMR
Radim
21.02.20 08:37
zobrazit všechny komentáře

Související články