Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo první dvě výzvy na obnovu chátrajících pevnostních měst Terezín a Josefov. Celkem úřad plánuje v desetiletém období vyčlenit na opravu a nalezení nového využití pro oba prostory 1,2 miliardy korun. Částka se mezi obě pevnostní města rozdělí rovným dílem, přičemž první výzvy jsou vyhlášeny na využití do dvou let. MMR o tom dnes informovalo v tiskové zprávě zveřejněné na webových stránkách. Příjem žádostí začne 1. srpna a skončí k letošnímu 31. prosinci.
Takzvaný Systémový program obnovy a rozvoje pevnostních měst Terezín a Josefov je zaměřen na opravu a údržbu historických objektů obou pevnostních měst a souvisejících venkovních ploch. Bude z něj možné financovat také zpracování nezbytné projektové dokumentace a strategických plánů rozvoje areálů s důrazem na jejich budoucí využití. Část peněz bude možné použít na činnost speciálních útvarů, které se budou obnově a rozvoji obou pevností věnovat.
"Rozhodli jsme se řešit problém, který kvůli nečinnosti našich předchůdců málem skončil nevratnými škodami. Základní parametry programu vláda schválila v polovině února, už koncem května byl celý program připraven a schválila ho vláda. A už v červnu jsme vyhlásili první výzvy. Účinná záchrana pevnostních měst takovou rychlost vyžaduje,“ řekl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).
Dotace může být poskytnuta až do výše 70 procent celkových uznatelných výdajů projektu, přičemž do 30 procent vlastních zdrojů žadatele o dotaci lze započítat finance z rozpočtů žadatele i kraje. Oprávněnými žadateli o dotaci jsou města Terezín nebo Jaroměř, jejich příspěvkové organizace, příslušný kraj, tedy Ústecký pro Terezín a Královéhradecký pro Josefov, a příspěvkové organizace daného kraje. K financování oprav některých objektů budou využity také peníze z havarijního programu ministerstva kultury.
Každý rok by z celkové finanční podpory mělo na obnovu obou míst být vyčleněno 120 milionů korun. Na záchranu nejvíce chátrajících objektů má jít podle rozhodnutí vlády z loňského září z havarijního fondu ministerstva kultury a rozpočtů krajů a měst dalších 1,73 miliardy během pěti let. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) už dříve uvedl, že z 1,73 miliardy korun má být 1,4 miliardy korun ze státního rozpočtu, další peníze přidají kraje a města. Prostředky z havarijního fondu ministerstva kultury mají zastavit destrukci šesti kulturních památek v obou areálech.
Pevnostní města Terezín a Josefov nechal v 18. století vybudovat císař Josef II. jako obranu proti vpádům z Pruska. Šlo o komplexy s rozsáhlým podzemím i složitou nadzemní částí, která sloužila k ubytování vojska i vedení bojů. Ve své době představovala špičkový obranný systém, který ale nikdy nebyl prověřen v boji, protože nepřátelé se mu vyhýbali. Za druhé světové války se Terezín stal symbolem perzekucí a genocidy, když tam němečtí nacisté zřídili věznici gestapa a židovské ghetto.