Mladík, který zapálil kostel v Gutech, rád pozoruje plameny

Zdroj
David Moravec
Vložil
ČTK
15.05.2018 08:25
Ostrava

Ostrava - Soud s třemi mladíky, kteří jsou obžalováni z úmyslného zapálení středověkého kostela v Třinci-Gutech, začal dnes u Krajského soudu v Ostravě. Dva z obžalovaných odmítli vypovídat. Jeden z mladíků má mírné sklony k extremismu, druhý rád rozdělává oheň a pozoruje plameny, řekl státní zástupce Josef Šuhaj. Tak vyhodnotili osobnosti dvou hlavních obžalovaných v kauze úmyslného zapálení středověkého dřevěného kostelíku v Gutech znalci. Soud začal dnes u Krajského soudu v Ostravě.


Obžalovaní, přičemž třetí z nich fungoval jako řidič, zapálili kostel loni v létě. Oheň způsobil škodu přes 20 milionů korun. Historická škoda je nevyčíslitelná.

Proces je neveřejný, jedomu z obžalovaných v době žhářského útoku ještě nebylo 18 let. Dva z obžalovaných se přiznali a jeden vinu odmítá. Hlavní líčení je nařízeno do pátku. Podle mluvčího soudu Jiřího Barče je nepravděpodobné, že by tento týden padl rozsudek.

"Dnešní hlavní líčení zahrnovalo výpovědi obžalovaných. Dva z nich vypovídat odmítli a soud přečetl jejich výpovědi z přípravného řízení. Vypovídal pouze mladistvý obviněný,"
řekl Barč. Dodal, že v úterý bude proces pokračovat výslechem svědků, poškozených a znalců.

Středověký kostel, který byl národní kulturní památkou, zapálil jeden z trojice obžalovaných. Vše ale vymyslel jeho nevyléčitelně nemocný kamarád, který špatně chodí, k soudu přišel o holi. Oslovil i dalšího známého, který plnil úlohu řidiče. Podle obžaloby má tělesně postižený mladík lehké extremistické sklony. "Jeho nemoc ale na jednání žádný vliv neměla," řekl státní zástupce.

Mladíkovi, který kostel zapálil, v době činu ještě nebylo osmnáct. Podle soudních znalců má mírnou zálibu v rozdělávání ohně a v jeho pozorování. "Nejde ale o pyromanii," řekl státní zástupce. Soudí, že právě on kostel zapálil zřejmě proto, že v danou chvíli byl jediný schopný to udělat. Další obžalovaný seděl za volantem a poslední byl tělesně postižený.

Podle Šuhaje se k účasti na zapálení kostela přiznal mladík, který vše vymyslel, i ten, který rozlil hořlavou látku a kostel zapálil. Vinu odmítá obžalovaný, který všechny na místo přivezl. Netušil prý, proč známé ke kostelu v noci veze. Všichni tři si ale vyslechli obžalobu z obecného ohrožení. Oba plnoletí obžalovaní mohou ve vězení strávit až 15 let. Nejmladšímu hrozí s ohledem na jeho věk v době spáchání trestného činu maximálně pětiletý trest.

Požár způsobil na mobiliáři církevní památky škodu téměř 6,7 milionu korun. Škoda na budově kostela byla vyčíslena na 14 milionů. Na místě shořelého kostela vznikne věrná replika, její stavbu by z velké části měla zaplatit pojistka. Náklady spojené s mobiliářem by měla hradit sbírka vyhlášená radnicí v Třinci. Dosud se na speciálním kontě sešlo více než 3,2 milionu korun. Nový kostelík by měl být postaven na jaře 2019.
0 komentářů
přidat komentář