Vložil
ČTK
23.04.2013 21:05
Praha


zpět na článek
3 komentáře
energetické štítky
hugo
| 24.04.13 06:05
Energetické štítky jsou naprosto perfektní nápad. Prodávající za pár korun (cca 3-4tis.Kč) může deklarovat jak energeticky náročný je dům a prodávající to hned po prostudování pochopí. Z ověřených zdrojů mám informace, že se chystá další podobný výborný nápad. Tzv. ekologické štítky budov. Ty budou zohledňovat ekologickou zátěž domu na životní prostředí a též se budou muset přikládat ke každé nemovitosti. Budou hodnotit materiál z jakého je stavba postavena, jak jsou likvidovány dešťové a splaškové vody, jak ekologické je vytápění, zda se jedná o pasivní či aktivní dům a spostu dalších důležitých ukazatelů, které kupující při prodeji není schopen rozpoznat. Štítek bude stát cca 6tis.Kč. Je to fajn, že se takto posováme dál k civilizvané evropě.
No nevím...
Vilda
| 25.04.13 12:22
...energetické štítky snad ještě možná, ale jestli je pravda to, co píšete, tak to potěš koště. Nedovedu si představit, jak by mohlo podobné opatření v reálném životě fungovat, natož co by vlastníkovi objektu mohlo kromě ukájení biotužeb některých fanatiků poskytnout. Tady už opravdu někdo neví, co by roupama. Je ten záměr a ti, co za tím stojí, někde k dohledání? Obávám se, že se jedná spíše o tendenční tlaky zájmových skupin.
Ideál a realita
skeptik
| 28.04.13 09:13
Souhlas s Vildou - nápady skvělé, provedení nikoli, tlak příslušných lobby na zneužití původní myšlenky je zjevný.
Pochopil bych certifikaci tohoto typu při žádosti o dotace nebo dokladování těchto parametrů u novostaveb, které už musejí plnit nějaké limity.
Ale při běžném prodeji běžného staršího domu je pro běžného Čecha důležitější, zda bude mít na vytápění (rozpis plateb za energie) než abstraktní údaje ze štítku. Každému musí být jasné, že dům bude parametry odpovídat době vzniku a rozsahu a kvalitě případných rekonstrukcí. Ale věrohodné zhodnocení se od štítku "za pár tisíc" podle mě čekat nedá.
Logiku má zpracovnání podrobnějších podkladů při rekonstrukcích, kdy by následná analýza a návrhy řešení mohly optimalizovat kroky k úspoře energií, vč.jejich návratnosti u konkrétní stavby (toto se zjevně často děje naslepo).
Pokud jde o ekologické štítky, člověk se zdravým rozumem si totéž zjišťoval vždycky sám. Komu není shůry dáno, tomu nepomůže ani 5 štítků. (To je Evropa už skutečně tak zdegenerovaná? Za civilizovanost toto fakt pokládat nemohu)


Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.