Ministerstvo rozhodlo proti přestavbě Savarinu, podle firmy jde o starou verzi

Vložil
ČTK
15.06.2022 17:10
Praha


Praha – Ministerstvo kultury zamítlo přestavbu paláce Savarin nedaleko Václavského náměstí v Praze, která měla vyjít na deset miliard korun. Hlavní město projekt odsouhlasilo, podle ministerských památkářů by ale ohrozil památkovou rezervaci. Vyplývá to z rozhodnutí, které má ČTK k dispozici. Developerská skupina Crestyl, která nemovitost vlastní, uvedla, že požádala ministra kultury Martina Baxu o přezkum a projekt již oproti původní několik let staré verzi upravila tak, aby byl v souladu s připomínkami ministerských pa- mátkářů. V paláci měla být také vystavena Slovanská epopej Alfonse Muchy.


Palác Savarin, zvaný také Sylva-Taroucca nebo Piccolomini, je pozdně barokní palácová stavba. Přestavěný komplex měl mít rozlohu 1,7 hektaru a po dokončení propojit Václavské náměstí s ulicemi Na Příkopě, Jindřišskou a Panskou. Ve vnitrobloku je plánována například tržnice, restaurace nebo prostor pro společenské a kulturní akce.

Dohodu o umístění Slovanské epopeje v Savarinu podepsali letos v únoru zástupci hlavního města, Nadace Mucha a společnosti Crestyl. Ta měla pro cyklus 20 pláten vybudovat v Savarinu příslušné prostory. Návrh dohody 31. ledna schválili pražští radní.

Nemovitosti vlastní přes české firmy Welwyn Company a Savarin HoldCo na Maltě registrovaná společnost Savarin P.l.c., kterou ovládá developerská skupina Crestyl. Projekt má podle mediálního zástupce skupiny Ondřeje Micky dvě části, z nichž první se týká rekonstrukce historického paláce, která už má stavební povolení a loni začala. Druhá část, spočívající v úpravách a přestavbě vnitrobloku, je nyní v povolovacím procesu a týká se ho rozhodnutí ministerstva.

Ministerstvo svým březnovým rozhodnutím zvrátilo původní kladné stanovisko magistrátních památkářů z roku 2017, které je pro stavbu klíčové. Mluvčí ministerstva Ivana Awwadová ČTK potvrdila, že projekt přestavby vnitrobloku vytvořený studiem architekta Jakuba Ciglera je "z hlediska státní památkové péče dlouhodobě zcela ne- akceptovatelný".

Micka nicméně sdělil, že projekt už nyní zahrnuje řadu úprav požadovaných ministerstvem kultury. "Proto jsme již požádali ministra kultury, aby rozhodnutí svého ministerstva přezkoumal. Na jeho výrok nyní čekáme," uvedl.

Dodal, že firma k úpravám v roce 2019 přizvala studio londýnského architekta Thomase Heatherwicka, a nynější projekt je tak jiný, než kterého se vydané rozhodnutí týká. "Již získal kladná stanoviska jak na magistrátním odboru památkové péče, tak od Národního památkového ústavu a má podporu i u Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy a vedení Prahy 1 i magistrátu. Pro úplnost zdůrazňuji, že s podobnými věcmi v harmonogramu a plánech počítáme a určitě to nemá žádný vliv na realizaci projektu," sdělil mluvčí.

Petra Hrušová z tiskového oddělení ministerstva následně potvrdila, že zamítavé stanovisko se týká původní verze projektu. "Ministerstvo kultury se negativně vyjádřilo ohledně původně navrhovaného projektu J. Ciglera v rámci stavebního řízení, což je nyní projednáváno v rámci rozkladového řízení," uvedla a dodala, že podle upraveného projektu ministerstvo přeměnu nevylučuje.

Praha plánuje do zrekonstruovaných prostor umístit cyklus obrazů Slovanská epopej. Podle podepsané a zastupiteli hlavního města schválené dohody by měly být obrazy po dokončení přestavby v Savarinu vystaveny na 25 let s opcí na prodloužení nájmu na dalších pět let. Město bude Crestylu platit za pronájem prostor, za celkovou dobu pronájmu částka vychází na stovky milionů korun. To kritizovala vnučka slavného malíře Jaroslava Mucha Plocková. Město by podle ní mělo využít vlastní budovu, například rekonstruovaný Průmyslový palác. Je podle ní nedůstojné, že by se měly obrazy nacházet v podzemních prostorách komerčního centra. Nyní jsou plátna vystavena na zámku v Moravském Krumlově, kam je město zapůjčilo do konce roku 2026.

Palác Savarin je umístěn v sousedství Václavského náměstí. Nová podoba paláce má propojit jeho vnitroblok s ulicemi Na Příkopě, Jindřiškou a Panskou. Projekt zahrnuje rekonstrukci stávajících historických budov a vznik nového veřejného prostoru se zelení, otevřeným prostranstvím ve vnitrobloku a komerčními plochami. Skládá se ze čtyř vzájemně propojených samostatných částí, z nichž každá bude mít podle informací firmy jiný charakter a způsob využití. Skupina Crestyl loni vydala dluhopisy za 2,2 miliardy korun na financování projektu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články