Ministerstvo prohlásilo obchodní dům Máj za kulturní památku

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
23.10.2006 18:25
Praha

Praha - Ministerstvo kultury prohlásilo pražský obchodní dům Máj za kulturní památku. Návrh na tento krok podal v březnu historik architektury Rostislav Švácha, mimo jiné v reakci na to, že vlastník budovy plánoval nejprve její demolici, poté rozsáhlou přestavbu. Ministerstvo dospělo k závěru, že stavba představuje významný doklad architektury 70. let 20. století a vykazuje znaky kulturní památky. Památkou se Máj stal 2. října. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva kultury Ludmila Kadrnková.

Podle Jany Matouškové ze společnosti Tesco Stores ČR, která Máj vlastní, může rozhodnutí ministerstva zkomplikovat plánovanou modernizaci tohoto obchodního domu. "Naše plány, které zatím nejsou definitivní, počítají pouze s rekonstrukcí interiéru obchodního domu tak, aby splňoval stále rostoucí nároky zákazníků. Budeme se proto snažit tyto plány realizovat, i když to teď možná bude složitější," řekla dnes ČTK Matoušková.
Kulturních památek z druhé poloviny 20. století není mnoho, byť si mnohé z nich tuto ochranu podle odborníků zaslouží. Problematický může být i pohled široké veřejnosti na tuto věc, neboť většina laiků si pod pojmem památka stále ještě představuje zejména historický objekt. Prohlášení pražského Máje, dnes podle současného vlastníka označovaného jako Tesco, se může stát precedentem a pravděpodobně vyvolá diskusi.
Rozhodnutí ministerstva zatím není pravomocné, účastníci řízení mají 15 dní na podání rozkladu od chvíle, kdy vyjádření dostali; poslední z nich doručenku převzal 13. října. Účastníkem řízení je také vlastník objektu, na jehož žádost bylo v létě řízení zastaveno a pokračovalo 1. září.
Obchodní dům Máj je podle ministerstva významným dokladem architektury 70. let 20. století, a to také v evropském kontextu, když navazuje na architekturu meziválečného funkcionalismu a předznamenává v interiéru architektonické pojetí stylu high-tech. Ministerstvo tak potvrdilo slova navrhovatele. "Jde o stavbu mimořádného historického významu. Právem jí proto patří i statut kulturní památky," řekl Švácha ČTK, když návrh podal.
Máj byl dokončen v roce 1975, vznikl na místě novogotického Šlikova paláce podle návrhu Miroslava Masáka, Johna Eislera a Martina Rajniše z libereckého ateliéru SIAL, který v roce 1968 založil autor televizní věže na Ještědu Karel Hubáček. Podle Šváchy architektura Máje rozvíjí podněty tohoto jedinečného díla, ale navíc pohotově reaguje na výzvu, kterou v roce 1972 vyslal do světa projekt pařížského muzea Centre Georges Pompidou od průkopníků stylu high tech Renza Piana a Richarda Rogerse.
"Na fasádách do Vladislavovy ulice je uplatněn kontrast plně prosklené eskalátorové haly s nečleněnou věží nákladních výtahů z pohledového betonu. Obchodní dům Máj/Tesco byl na tehdejší dobu mimořádně kvalitně provedenou a vybavenou stavbou, realizovanou v tehdejších podmínkách neobvykle ve spolupráci se zahraniční stavební firmou," uvádí také ministerstvo.
Prohlášení Máje památkou nebrání ani jeho úpravám. Statut památky jen zajistí, aby se z ní nesetřely právě ty znaky, které jí už zajistily historický význam, míní Švácha. Věří, že existují architekti, kteří by uměli navrhnout pietní rekonstrukci Máje - včetně původních autorů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články