Město Brtnice plánuje opravit renesanční panskou sýpku

Vložil
ČTK
29.09.2016 08:25
Brtnice (Jihlavsko) - Město Brtnice plánuje, že opraví někdejší panskou sýpku poblíž zámku pro muzejní účely. Radnice usiluje o zapsání rozlehlého renesančního objektu mezi památky, aby měla větší šance čerpat dotace na potřebné zásahy. ČTK to řekla starostka Miroslava Švaříčková. Výhledově by měla být zpřístupněna i věž a krypta zámeckého kostela.


Sýpka má tři patra a zabírá skoro 1000 metrů čtverečních. Na venkovních omítkách se dochovala sgrafita. Vevnitř ale stojí železobetonové sloupy a pozdější zásahy poznamenaly i střechu. "Už máme sepsáno, co bychom tam asi chtěli mít. Ale bude to běh na dlouhou trať," řekla Švaříčková.

Na opravy sýpky nemůže město dva roky sehnat peníze. "Proto jsme se rozhodli sýpku zapamátnit. Budeme se snažit dostávat na ni nějakou korunu jako na památku," uvedla starostka. Předpokládá, že práce budou prováděny po částech. Muzeum plánované v sýpce by se mělo věnovat i tradici historického morového průvodu, který se ve městě koná každých pět let.

Na území města s 3700 obyvateli se nachází čtyři desítky památek. Pro veřejnost se některé mimořádně otevřely při dnešním Dnu pro starou Brtnici. Zájem vedení města a jeho obyvatel o památkovou péči letos Brtnici vynesl vítězství v krajském kole soutěže Historické město roku. Do památek dává město peníze průběžně, tento rok byla mimo jiné vyměněna šindelová střecha radnice.

Zpřístupnění věže a krypty renesančního kostela blahoslavené Juliány u zámku připravuje farnost. Upřednostnit ale musela opravu střechy věže brtnického farního kostela svatého Jakuba, což bude stát dva miliony korun. Krovy věže poničili brouci tesaříci krovoví. Báň byla 18. srpna snesena na zem, na věž se vrátí příští týden. Kostel u zámku patří k dominantám města. Jeho věž, která i s vrcholovým křížkem měří 48 metrů, by v budoucnu měla lákat návštěvníky kromě vyhlídky i na výstavní expozice.
0 komentářů
přidat komentář

Související články