Masarykova univerzita opraví jezuitskou kolej v Telči

Vložil
ČTK
10.10.2007 08:25
Praha

Telč (Jihlavsko) - Brněnská Masarykova univerzita připravila projekt na rozsáhlou rekonstrukci budovy bývalé jezuitské koleje, kde sídlí Univerzitní centrum Telč. Areál by měl sloužit pro potřeby vznikajícího Středoevropského centra pro kulturní dědictví - vzdělávacího a výzkumného pracoviště Masarykovy univerzity. Zároveň bude ve spolupráci s krajem Vysočina poskytovat knihovní a informační služby veřejnosti. ČTK o tom dnes informoval ředitel centra Josef Plucar.
    Hodnota stavebních prací dosáhne 167 milionů korun. Budou plně financovány z evropských fondů. "Plánované stavební úpravy umožní zvýšit kapacitu zařízení na celkový počet 500 studentů ve všech formách studia," řekl Plucar. Práce začnou na začátku roku 2008, v několika etapách potrvají tři roky.
    Projekt rekonstrukce areálu počítá s  vybudováním knihovny se studovnou a s přednáškovým sálem s kapacitou 60 míst. V  prvním podlaží má vzniknout kavárna, prodejna skript a pracovny. Půdní prostory by měly sloužit pro ubytování pedagogů a správce budovy. Celý objekt získá novou fasádu, okna a bezbariérový přístup. Opravena budou schodiště a sociální zařízení, topný systém včetně kotelny. Budovu čeká výměna elektroinstalace, internetové sítě a zabezpečovacího systému.
    Budova bývalé jezuitské koleje je zapsána do Ústředního seznamu kulturních nemovitých památek. Navíc je součástí památkové rezervace města Telč, která byla v roce 1992 zapsána do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
    Univerzitní centrum Telč slouží studentům od akademického roku 2002/2003, kdy zde Filozofická fakulta zahájila výuku dějin umění se zaměřením na památkovou péči a ochranu kulturního dědictví. O rok později se přidala Ekonomicko-správní fakulta, která v Telči otevřela obory bakalářského kombinovaného studia se zaměřením na ekonomiku, veřejnou správu, regionální rozvoj, cestovní ruch, bankovnictví a management. Současně s těmito obory probíhají v Telči i programy celoživotního vzdělávání.
    Masarykova univerzita se sídlem v Brně, založená v roce 1919, je v současnosti druhou největší univerzitou v České republice. Na jejích devíti fakultách působí přes 4200 zaměstnanců a studuje více než 36.000 studentů řádného studia. Programy celoživotního vzdělávání absolvuje ročně 17.000 posluchačů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články