Lidé si v Ostravě budou moci prohlédnout bývalý Důl Alexander

Vložil
ČTK
03.09.2018 18:40
Ostrava


Ostrava - Lidé budou mít v sobotu 8. září výjimečnou příležitost prohlédnout si areál bývalého Dolu Alexander v Ostravě-Kunčičkách s opravenými památkovými objekty. Budou mít také mimořádnou možnost vystoupat po kovové konstrukci na 30 metrů vysokou těžní věž větrní jámy Alexander číslo 2. ČTK to sdělila Jana Dronská, mediální zástupkyně státního podniku Diamo, který se stará o zahlazování následků hornické činnosti.

Důl Alexander původně patřící k důlnímu majetku Severní dráhy Ferdinandovy byl založen v roce 1896 v obci Malé Kunčice, přejmenované v roce 1925 na Kunčičky. Nyní jde o část městského obvodu Slezská Ostrava.

"Důl Alexander byl postaven na zelené louce. Šachta vynikala takzvanou zámeckou kompozicí a barokním stylem už v době výstavby na konci 19. století,"
uvedla Dronská. Stavba těžní budovy jámy Alexander číslo 2 byla dokončena v roce 1901. Těžba uhlí tam začala v roce 1898 a skončila v roce 1992, jámy pak byly zasypány.

"Budovy a zejména fasády byly zdobené, se spoustou architektonických prvků, z nichž se mnohé dochovaly do dneška. Podle pracovníků státního podniku Diamo je provedená rekonstrukce těžních budov v Ostravsko-karvinském revíru jedinečná a neopakovatelná," uvedla Dronská. I přes značný rozsah poškození hornickou činností se podle ní podařilo navrátit budovám původní vzhled z roku 1901 nebo tehdejšímu stavu velmi podobný.

Areál bude pro návštěvníky otevřen od 10:00 do 16:00. Připraveno bude také promítání filmů a výstava fotografií s hornickou tematikou, výstava obrazů a soch zapůjčených z Národního památkového ústavu a hornických artefaktů z ostravských dolů. "Poprvé budou vystaveny autentické geodetické přístroje a důlní kompasy. Pro děti je připravena soutěž v poznávání hornických předmětů a skládání dřevěného modelu Dolu Michal," uvedla Dronská.
0 komentářů
přidat komentář

Související články