Liberec získal přestavbou lázní galerii světové úrovně

Zdroj
Marek Kuntoš
Vložil
ČTK
26.02.2014 20:40
Liberec

Liberec - Liberec se může ode dneška pyšnit galerií světové úrovně. Díky rekonstrukcí bývalých lázní za 360 milionů korun je nejmodernější v celé zemi, řekl novinářům ředitel Oblastní galerie Jan Randáček. Veřejnosti budou nové prostory přístupné od pátku 28. února.
    "Návštěvník tady najde nejen kvalitní umělecké dílo, ale myslím si, že také prostředí, které se mu bude líbit a které ho nezklame," uvedl Randáček. Podle něj se řadí galerie na špičku minimálně na domácí scéně. "V Česku najdeme galerie, které jsou větší či jsou hezky zrekonstruované nebo mají unikáty ve svých sbírkách. Trochu nekriticky si myslím, že naše galerie nabízí všechno toto dohromady a že v tomto směru je asi jediná v České republice," prohlásil.
    Podle náměstkyně hejtmana pro kulturu Hany Maierové je přestavba lázní pro Liberec nejvýznamnější kulturní událostí od otevření krajské knihovny v roce 2000. "Liberecká galerie přesahuje svým významem daleko naše hranice," míní.
    Liberecké městské lázně na Masarykově ulici patří ve městě k nejcennějším památkám. Postaveny byly v letech 1900 až 1902 podle projektu vídeňského architekta Petra Paula Branga. Historická budova byla léta prázdná a město pro ni hledalo využití. Nakonec se radnice domluvila s krajem, aby sem přesunulo galerii působící v prostorově a technicky nevyhovujícím novorenesančním paláci. Rekonstrukce lázní hrazená z velké části z evropské dotace ale patřila ke kontroverzním zakázkám. Radniční opozice tvrdila, že je stavba je předražená o 50 milionů korun. Poskytoval evropské dotace si nechal vypracovat několik posudků a výsledkem bylo, že tomu tak není. Liberci přesto snížil dotaci asi o deset milionů za změny v projektu.
    Stěhováním získala galerie zhruba dvakrát větší výstavní prostor, depozitář a také lepší zázemí pro zaměstnance a veřejnost. Součástí galerie je i prodejna a kavárna. Od stěhování očekává galerie i vyšší návštěvnost, loni do ní zavítalo přes 15.000 lidí. "Naší snahou bude, aby si tady každý našel svoje. Ukážeme, jak staré umění, tak i současný art," uvedl Randáček. K lepšímu prožitku má napomoci i osvětlení, jež se řadí k nejmodernějším na světě. "Jsme jednou z mála galerii v Evropě, která má celé osvětlení z led diodových světel. Je šetrnější k uměleckým dílům a nabízí lepší vnímání obrazu," vysvětlil Randáček.
    První hlavní výstava je věnována plavání, symbolizuje tím minulé a současné využití budovy. Tvoří ji obrazy, plastiky, artefakty i video. Nebude ale jediná, na kterou bude galerie od pátku lákat. V expozicích budou také grafiky z doby císaře Rudolfa II., výstava o současné architektuře Tyrolska nebo speciálně koncipovaná výstava Jana Mladovského. Galerie také ukáže několik nových stálých expozic. Jedna je věnována významnému libereckému sběrateli a mecenáši Heinrichu Liebiegovi, další se zaměřují na historii lázní a galerie, umění českých Němců či holandské mistry 16. až 18. století.
    Oblastní galerie v Liberci je sbírkově pátá největší v zemi. Má na 2000 obrazů, přes 16.000 grafik a kreseb a zhruba 3000 plastik a dalších předmětů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články