Liberec - Liberec začal opět vyjednávat o koupi zchátralého zámečku ve čtvrti Machnín, v němž bývala vyhlášená dětská oční léčebna. Z kdysi honosného sídla továrníka Kleinerta je ruina na spadnutí. Nevyužívaná je už přes 20 let. Památkově chráněný objekt dříve městu patřil. Zda ho radnice odkoupí zpět, bude podle náměstka primátora Jiřího Šolce (SLK) záviset na ceně. V příměstském prostoru je to cenné území, řekl náměstek novinářům.
Firma Sanatorium Machnín, která je vlastníkem areálu, je v likvidaci. Město o koupi jedná přímo s likvidátorem firmy. "Nemohu zatím říci, zda zámeček koupíme," řekl náměstek. O jaké ceně jednají, neupřesnil. "Nějakou cenu (likvidátor) naznačil. Chceme, aby to bylo méně," uvedl Šolc. Před deseti lety se zámeček objevil v nabídce jedné realitní kanceláře s cenou 19 milionů korun, dnes má ale podle názoru vedení města zápornou hodnotu. "Stav objektu je velmi nelichotivý. Jediné, co má nějakou reálnou hodnotu, je domek na vstupní bráně, který je obýván nájemníky," dodal náměstek.
V zámečku postaveném na okraji města někdy kolem roku 1900 bylo po znárodnění za minulého režimu vyhlášené oční sanatorium, do kterého se jezdily léčit děti s očními vadami z celé země. V roce 1999 město objekt s dalšími dvěma přilehlými budovami prodalo za 1,4 milionu korun společnosti patřící několika libereckým lékařům. Nadále ale zůstalo město vlastníkem pozemků v areálu. "Firma měla dělat nějakou sociální službu, aby tím byla odpracována snížená kupní cena," připomněl Šolc. Lékaři plánovali vybudovaní moderního sanatoria, což se ale nestalo.
Město kvůli porušení podmínek převodu začalo o navrácení zámečku usilovat poprvé zhruba před deseti lety. Jednání ale zhatilo úmrtí jednoho z akcionářů společnosti Sanatorium Machnín. "Dědictví není vypořádané dodnes," uvedl Šolc.
Další komplikací podle něj je, že je firma Sanatorium Machnín v likvidaci. Vymáhat soudně navrácení zámečku, by podle Šolce úspěch nepřineslo. "Firmu v takovém případě nemá smysl žalovat," řekl.