Liberec navrátil malé smuteční síni její původní podobu

Vložil
ČTK
20.12.2018 12:35
Liberec


Liberec - Liberec navrátil malé smuteční síni v budově krematoria její původní podobu z roku 1974. Úpravy si vyžádaly skoro tři miliony korun. ČTK to dnes řekl vedoucí správy veřejného majetku magistrátu David Novotný.


"Síň je stavebně připravená, čeká se jen na dodání monitorovacího zařízení, to znamená promítacích obrazovek pro pozůstalé, a předpokládáme, že od 15. ledna ji budeme nabízet," uvedl Novotný.

Malá smuteční síň je uzavřená od července. Práce bylo možné zvládnout i rychleji, to by ale podle Novotného muselo město uzavřít celé krematorium. V době smutečních obřadů tak řemeslníci neprováděli žádné hlučné práce, aby nerušili pozůstalé.

Krematorium v Liberci funguje už sto let, přístavba s malou smuteční síní se stavěla v roce 1974 a rekonstruovala v 90. letech minulého století. Původní mobiliář síně se podle Novotného i po rekonstrukci dochoval, byl v různých místech krematoria. "Navrátili jsme ho. Jediné, co není původní, tak je katafalk. Ponechali jsme tam ten z přestavby z 90. let," uvedl. Podle Novotného ještě uvažují, že by na čelní stěnu vrátili původní výzdobu, musela by se ale vyrobit replika. "Výzdoba byla tvořena vlnitým vroubkovaným oplechováním," dodal.

Při letošní rekonstrukci bylo nutné nejprve opravit střechu, přes níž dlouhodobě zatékalo. Nová je vzduchotechnika, osvětlení. Řemeslníci odstranili také plovoucí podlahu, která v síni byla od 90. let minulého století. Znovu tam tak je původní kamenná podlaha z roku 1917. "V těchto místech bylo původně nádvoří a kamenná dlažba, co tady je, tak byla v roce 1974 zachována jako podlaha malé obřadní síně," vysvětlil Novotný.

V krematoriu je ještě velká smuteční síň, kam se vejde i přes 100 lidí. Malá síň s kapacitou až 30 míst je vhodná pro komornější pohřby. "Očekáváme, že zájem bude velký, hodně se na ni lidé ptají. Když třeba přijdou, že jsou jen dva pozůstalí, tak sedět ve velké obřadní síni se ne všem líbí," řekla provozní krematoria Radka Fadrhoncová. Obřad v malé smuteční síni je navíc o zhruba 1000 korun levnější než ve velké.

Liberecké krematorium je nejstarší v zemi. Patří městu, které památkově chráněnou budovu postavenou ve stylu secese postupně opravuje. Letos do jeho obnovy vydalo kolem deseti milionů korun, obdobná částka bude potřeba i příští rok.
0 komentářů
přidat komentář