Lázeňská města předají nominaci na seznam UNESCO

Zdroj
Pavel Peňás
Vložil
ČTK
18.01.2019 14:40
Karlovy Vary


Karlovy Vary - Evropská lázeňská města, která usilují o společný zápis na seznam světového dědictví UNESCO, předají v úterý v Paříži nominační dokumentaci. Vyvrcholí tím osmiletý proces příprav. Předání dokumentace se zúčastní zástupci všech 11 měst ze sedmi evropských zemí včetně Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní. ČTK o tom dnes informoval svazek obcí České lázně - salóny Evropy, který sdružuje lázeňská města z České republiky.


"Během celé doby přípravy nominační dokumentace, na které se podílely desítky expertů ze sedmi zemí, bylo třeba sladit přístup všech 11 měst, vyřešit odlišný přístup k řadě otázek, vypořádat se s různým pojetím legislativy všech členských zemí," uvedl bývalý primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (KOA), který se na přípravě dlouhodobě podílel.

Slavné lázně Evropy (The Great Spas of Europe) jsou podle předkladatelů dokladem fenoménu evropského lázeňství, které vzkvétalo zvláště od 18. století do třicátých let 20. století. Jakožto místa setkávání lidí z celé Evropy měly obrovský význam pro demokratizaci evropské společnosti.

Michal Urban, předseda mezinárodní pracovní skupiny, která připravovala vznik dokumentů, věří, že žádost má značnou šanci na úspěch. Nyní však bude města čekat nejvýznamnější etapa procesu, což bude vlastní posuzování žádosti ze strany UNESCO a její odborné organizace ICOMOS. "Zvládli jsme důležitý krok, ale hodně práce je ještě před námi," podotkl Urban.

Podle primátorky Karlových Varů Andrey Pfeffer Ferklové (ANO) mají města před sebou další úkoly. "Je potřeba celý projekt UNESCO dobře zkomunikovat nejen s občany, ale také s odbornou a podnikatelskou veřejností. Je potřeba sladit zájmy a potřeby občanů města, lázeňských hostů a návštěvníků," uvedla Pfeffer Ferklová.

"Města čeká dopracování takzvaných management plánů a jejich přeložení. To by mělo být hotové do dubna," uvedl starosta Františkových Lázní Jan Kuchař (PRO Zdraví a sport). "Pravděpodobně na podzim se pak do jednotlivých měst vydají experti ICOMOS, kteří srovnají dodané materiály s reálným stavem. Paralelně s tím budou žádost posuzovat anonymní experti z celého světa. O vlastním zápisu se pak bude na přelomu června a července příštího roku hlasovat na zasedání Výboru světového dědictví UNESCO. V ideálním případě tak Slavné lázně Evropy / The Great Spas of Europe budou zapsány na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO už v červenci 2020," popsal Kuchař nominační proces.

O zapsání usiluje 11 evropských lázeňských měst, Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, německá města Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen, belgické město Spa, francouzské Vichy, italské Montecatini Terme, rakouské město Baden u Vídně a City of Bath z Anglie.
0 komentářů
přidat komentář

Související články