Kutná Hora chce prodat bývalý Tellerův cukrovar

Vložil
ČTK
26.01.2018 11:10
Kutná Hora

Kutná Hora - Kutná Hora chce prodat bývalý Tellerův cukrovar v Čáslavské ulici. O zchátralý areál projevil zájem soukromý investor, který ho chce proměnit v bytový komplex. Kupní smlouvu budou v úterý schvalovat zastupitelé, cena je pět milionů korun, řekl dnes novinářům starosta Josef Viktora (ANO).


Cukrovar, který přestal fungovat v první polovině 20. století a pro nějž město dlouhodobě nemá využití, je památkově chráněný. Kupec ho tudíž nesmí zbourat. Podle Viktory je areál ve špatném stavu a bude zapotřebí do něj investovat stovky milionů korun. "Je to totálně vybydlené, bez oken. Jsou s tím problémy i z hlediska bezpečnosti, protože opadává omítka. Museli jsme částečně opravovat střechu, aby tam nezatékalo a nedocházelo k další devastaci," připomněl starosta.

V kupní smlouvě je podmínka, že kupec musí mít do dvou let vyřízené stavební povolení a začít stavět. Pokud to nesplní, propadne složená kauce. Město má podle Viktory navíc k budově předkupní právo.

Kupcem je podle Viktory fyzická osoba, která má s podobnými projekty zkušenosti. O koho jde, starosta zatím nechtěl říci. "Ještě to neschválilo zastupitelstvo," dodal.

Bývalé vedení města chtělo cukrovar prodat belgické developerské firmě ILD, nakonec ale z obchodu sešlo. Počítalo se s tím, že areál bude zrekonstruován za peníze z dotace pro neziskovou společnost Zlatý pruh Polabí. Společnost ale dotaci nezískala.

Jeden z prvních průmyslových cukrovarů v Čechách se nachází ve čtvrti Karlov vedle sportovního areálu Klimeška. Tvoří ho tři samostatně přístupné trakty se společným půdním prostorem. V minulosti byl objekt užíván jako bytový dům. Bylo v něm 15 bytů a tři nebytové prostory. Po roce 1990 v budově sídlila charita, nyní je objekt prázdný.
0 komentářů
přidat komentář

Související články