Krumlov pojede do Paříže zjistit stanovisko UNESCO k točně

Vložil
ČTK
02.06.2011 18:55
České Budějovice

České Budějovice - Zástupci Českého Krumlova zjistí koncem června na zasedání výboru UNESCO v Paříži názor jeho členů na setrvání otáčivého hlediště v zámecké zahradě. Teprve poté České Budějovice, jež točnu vlastní, zadají vypracování studie proveditelnosti rekonstrukce či budování nového divadla v Českém Krumlově. Novinářům to po dnešní schůzce s jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou (ČSSD) a českobudějovickým primátorem Jurajem Thomou (OPB) řekl krumlovský starosta Dalibor Carda (ČSSD).

    "Rok 2015, do kdy může točna podle dohody s ministerstvem kultury v zahradě zůstat, se blíží, musíme začít konat. Výbor UNESCO bude mít na programu hodnoticí zprávu České republiky o stavu historického centra Krumlova zapsaného na seznamu světového dědictví UNESCO a místostarostka Jitka Zikmundová bude členkou české delegace," uvedl Carda s tím, že město chce zjistit z první ruky, co si UNESCO o točně myslí.
    Českokrumlovský starosta pak dostal za úkol pokusit se na městském zastupitelstvu prosadit snížení poplatků ze vstupného na točně, které požaduje od Jihočeského divadla, jež plenérové divadlo v zahradě provozuje. Loni to činilo zhruba 2,6 milionu korun. Jednání to podle Cardy bude nesnadné, protože městu se letos nepodaří prodat pozemky za zhruba 12 milionů korun a vznikne výpadek v příjmech rozpočtu. Poznamenal, že s ministerstvem a krajem se rýsují dohody na kompenzacích, třeba formou dotace pro města UNESCO.
    Politici dnes v nové povolební reprezentaci potvrdili podle hejtmana takzvanou Tříkrálovou dohodu, ve které podepsali, že představitelé kraje i obou měst jsou pro zachování točny v zámecké zahradě v Českém Krumlově. "Pro mě je podstatné místo. Varianta přesunu hlediště o několik desítek metrů dál je podle mě absolutně nesmyslná. (...) Spíše se bavíme o variantě otáčivého hlediště, které by mělo příznivější dopad na barokní zahradu," uvedl hejtman.
    Aktéři se shodli na tom, že jediná možnost, jak získat peníze na rekonstrukci nebo výstavbu nového otáčivého hlediště ve stejném prostoru, je z peněz Integrovaného operačního programu EU na Centrum exteriérového divadla. Před dalšími kroky je ale nutné znát názory členů výboru UNESCO.
    Existence točny se nelíbí památkářům a zástupcům UNESCO, na jejímž seznamu kulturního dědictví je historické centrum města se zámeckým areálem zapsáno od roku 1992. Vlastníkem zámecké zahrady je stát, respektive Národní památkový ústav. Točna se v zámecké zahradě poprvé objevila v roce 1958. Časem se hlediště rozrostlo, dnes pojme 658 diváků. Ze zahrady měla být odstraněna už na jaře 1999. Ministerstvo kultury několikrát rozhodlo o prodloužení její životnosti.
0 komentářů
přidat komentář

Související články