Kroměřížské zahrady jsou jedny z nejohroženějších z celého světa

Zdroj
Gabriela Sluštíková
Vložil
ČTK
20.01.2007 20:10
Zlín

Zlín - Podzámecká a Květná zahrada v Kroměříži jsou zapsány na seznam jako jedny ze 100 nejohroženějších světových památek pro rok 2008. ČTK to dnes řekl ředitel Národního památkového ústavu v Kroměříži Jan Slezák. Do seznamu je zařadila soukromá nezisková organizace Světový památkový fond (WMF), jehož cílem je záchrana ohroženého architektonického a kulturního dědictví na celém světě.

    Podle Slezáka jsou obě zahrady ve velmi špatném stavu, na kterém se podepsaly především záplavy z konce minulého století. Tehdy vyvrátily asi stovku historických stromů. "Nejsem rád, že jsou zapsány jako ohrožené," podotkl ředitel.
    Zároveň ale připomenul, že do záchrany obou zahrad bude zapotřebí investovat desítky milionů korun. "Díky zapsání do světového fondu se nám budou lépe shánět peníze," objasnil. Ty chce Slezák získat nejen z rozpočtu ministerstva kultury, ale i jiných evropských fondů.
    Pracovníci kroměřížského památkového úřadu v současné době zpracovávají zadání památkového záměru, který poslouží pro stavební povolení k záchraně obou objektů.
    Unikátní Květná zahrada v Kroměříži vznikla v letech 1665 až 1675. Je jedinou původně dochovanou zahradou z tohoto období v České republice. Na začátku prosince 1998 byla společně s tamním Arcibiskupským zámkem a Podzámeckou zahradou zařazena do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO).
    Světový památkový fond si v minulosti všiml například i českokrumlovského zámku, lednického skleníku, kutnohorské kaple Božího těla, Braunova Betlému v Kuksu či historického jádra Prahy. Památkám tento zápis, většinou spojený s několika desítek tisíc dolarů, vesměs pomohl. WMF působí od roku 1965 při záchraně historických kulturních statků ve více než 450 sídlech více než osmdesáti zemí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články