Kramářova vila bude ve čtvrtek otevřena pro veřejnost

Vložil
ČTK
25.09.2006 16:40
Praha

Praha - Kramářova vila, rezidence českých a československých premiérů, bude ve čtvrtek 28. září zpřístupněna veřejnosti. Den otevřených dveří zahájí předseda vlády Mirek Topolánek (ODS), který sídlo vybudované prvním československým ministerským předsedou Karlem Kramářem využívá k pracovním schůzkách a jednáním.

    Zájemci se mohou do vily s jedinečným výhledem na Prahu podívat od 09:00 do 16:00, a oslavit tak Den české státnosti připomínající svatého Václava. "Poprvé budou veřejnosti zpřístupněny i místnosti, které obývají premiéři. Součástí prohlídky historicky i architektonicky zajímavé stavební památky bude odborný výklad o historii vily a o jejím prvním majiteli Karlu Kramářovi," informoval dnes ČTK úřad vlády.
    Poprvé se lidé mohli podívat do Kramářovy vily loni 28. října, kdy byl premiérem Jiří Paroubek (ČSSD). Ve vile bydlel naposledy Vladimír Špidla, jeho nástupci Stanislav Gross, Jiří Paroubek ani Mirek Topolánek se stěhovat nechtěli.
    Vila vystavěná na staré baště má přes 50 místností - pro potřeby premiéra a jeho rodiny je připraven pětipokojový byt, ostatní prostory slouží k reprezentačním účelům. Za první republiky se vile nedaleko Pražského hradu říkalo vzdorohrad - kvůli napjatým vztahům tehdejšího premiéra Kramáře a prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.
0 komentářů
přidat komentář

Související články