Kladrubský hřebčín čeká, zda pokročil v úsilí o zápis do UNESCO

Vložil
ČTK
27.02.2019 17:05

Kladruby nad Labem - Kladrubský hřebčín se na jaře dozví, zda postoupil do dalšího kola, a učinil tak pokrok v úsilí o zápis na seznam UNESCO. Druhou variantou je to, že bude muset ve své žádosti doplnit další informace, uvedl hřebčín v tiskové zprávě.


Mezinárodní rada památek a sídel, která je poradním orgánem UNESCO, buď žádost doporučí na jednání výboru pro světové dědictví, nebo si znovu vyžádá další podklady. Jednání výboru UNESCO se má konat na začátku července v Baku v Ázerbájdžánu.

Hřebčín usiluje o zápis krajiny, která je více než pět století utvářená chovem koní, na seznam kulturního dědictví. Na indikativním seznamu je od roku 2007. Česko na něm má 17 položek, které plánuje postupně nominovat na seznam UNESCO.

Pardubický kraj již má dva unikáty světového dědictví. Je jím renesanční zámek Litomyšl a vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku.

Žádost hřebčína popisuje historii soužití lidí a koní. Samostatnou kapitolou je popis plemene starokladrubského koně. Je to jediné původní české plemeno chované na českém území.

"K uchování starokladrubského koně nestačí chránit pouze jeho samotného, ale i specifické podmínky hřebčína v Kladrubech nad Labem, zejména celou jeho krajinu. Vedle toho je nutné zachovat tradiční chovatelské postupy, které plemeno formují," řekl ředitel hřebčína Jiří Machek.

Doplněný dokument předložila Česká republika prostřednictvím ministerstva kultury dvěma institucím, Centru světového dědictví UNESCO a Mezinárodní radě pro památky a historická sídla (ICOMOS).
0 komentářů
přidat komentář

Související články