Karlovy Vary - Karlovarský kraj nepočítá v dnes schváleném rozpočtu pro příští rok s penězi na opravu Císařských lázní v Karlových Varech. Na rekonstrukci národní kulturní památky za asi 600 milionů korun měl kraj původně připraveno 100 milionů korun.
Podle hejtmanky Jany Vildumetzové (ANO) je ale v případě potřeby možné peníze na rekonstrukci v průběhu roku vyčlenit, řekla dnes na zastupitelstvu. Na dodavatele přitom už běží výběrové řízení.
"Peníze tam nejsou proto, že výběrové řízení vyhlásilo sdružení a kraj nad ním nemá žádný dohled a detailnější informace. Myslíme si, že pokud je výběrové řízení vyhlášeno, mělo by být i finanční krytí. Neproběhla ani nějaká veřejná diskuze. Proto se vedení kraje rozhodlo zatím tuto částku do rozpočtu nenavrhovat," uvedla Vildumetzová.
Podle primátora Karlových Varů Petra Kulhánka (KOA) ale peníze zajištěny byly. "Zcela vyvracím domněnky, že není zajištěno financování. Projekt je připraven tak, že se podařilo alokovat prostředky z více zdrojů. A pokud někdo teď otočí o 180 stupňů zpět, tak to beru jako krok nezodpovědný, nepřijatelný a z mého pohledu velmi nešťastný," uvedl Kulhánek.
Nové vedení Karlovarského kraje zároveň vystoupí ze zájmového sdružení právnických osob Císařské lázně Karlovy Vary, ve kterém je kraj a město Karlovy Vary a které bylo založeno právě, aby mohlo sloučit finanční prostředky z různých zdrojů. Na rekonstrukci měl podle dohody a příslibů přispět kraj 200 miliony, město Karlovy Vary 100 miliony korun, ministerstvo kultury také 100 miliony korun i ministerstvo pro místní rozvoj nejméně 120 miliony korun, vyčíslil Kulhánek. Státní dotace byly přitom závislé právě na podpoře města a kraje.
Podle náměstka hejtmanky Martina Hurajčíka (ANO) ředitel sdružení například těsně před nástupem nové vlády na kraji podepsal smlouvu o právních službách za 250.000 korun. "To pokládám za neseriózní," řekl. Zdůraznil ale, že nové vedení chce i nadále spolupracovat na opravě, ale musí jít o transparentní přístup.
"Odložte hlasování alespoň do ledna a nechte si sdělit všechny informace. Tímto krokem vrátíte celý stav o tři roky dozadu," apeloval na koaliční zastupitele Jakub Pánik (ČSSD). Neuspěl.
Samotná budova je nyní ve vlastnictví kraje, ale má smlouvu s městem, že pokud nezajistí její rekonstrukci, budova se vrátí do vlastnictví města. Pokud selže dnes nastavené společné financování, je ohrožen celý projekt rekonstrukce památky, míní primátor Kulhánek. "Město, předpokládám, nebude mít vůli se na rekonstrukci dál podílet, takže kraj si bude muset s budovou sám nějak naložit. Samozřejmě podle smlouvy je i varianta, že Karlovarský kraj může budovu vrátit městu," reagoval na poslední kroky kraje Kulhánek.