Kapli s ambity chce Letohrad proměnit na památník barokních poutí

Vložil
ČTK
23.05.2016 08:25


Letohrad (Orlickoústecko) - Město Letohrad na Orlickoústecku chce proměnit pětibokou kapli svatého Jana Nepomuckého na památník barokních poutí. V ambitech by například mohly být kopie barokních soch. ČTK to řekl místostarosta Martin Hatka.


"Posloužily by jako upoutávka na zajímavá památná místa třeba v rámci Pardubického kraje," řekl Hatka. Forem pro kopie soch již vzniklo v minulosti mnoho a daly by se znovu využít, uvedl místostarosta.

Fenomén barokních poutí na našem území by rovněž mohl zmapovat například filmový dokument. "Dole pod kaplí by měla vzniknout sezonní kavárna s multifunkčními prostory a malé parkoviště," řekl Hatka.

Kapli, která se stavěla v letech 1734 až 1736, vlastní římsko-katolická církev. Přístupná je vždy jen v letní turistické sezoně. Město by jí rádo dalo celoroční náplň.

Oblíbená výletní památka se postupně opravuje z dotací ministerstva kultury. Na nový projekt radnice hledá vhodné zdroje, pokusí se například získat peníze z norských fondů. Zatím má hotovou architektonickou studii.

Jméno projektanta kaple není známé. Včetně ambitů má pětiúhelníkový půdorys podle pěti hvězd nad světcovou hlavou. Ambity mají cibulovité věžičky se zvonky. Z bohaté stropní výmalby se dochovalo jen torzo. Křížovou cestu v ambitech namaloval v druhé polovině 19. století Dominik Umlauf.
0 komentářů
přidat komentář

Související články