K. Vary se dohodly s krajem na záchraně rašelinového pavilonu

Zdroj
Pavel Peňás
Vložil
ČTK
21.07.2011 18:10
Karlovy Vary

Karlovy Vary - Město Karlovy Vary a Karlovarský kraj se dohodly na způsobu, jak zachránit rašelinový pavilon u budovy Císařských lázní. Podle původního projektu rekonstrukce Císařských lázní se měl pavilon zbourat, kraj a město se ale nyní dohodly na spolupráci při úpravě projektu. Rozhodující ale bude čas, řekl dnes ČTK hejtman Josef Novotný (ČSSD).

    Vedení města a kraje se před časem dostaly do sporu, když primátorův náměstek Jiří Klsák (KOA) přišel s požadavkem, aby se pavilon při rekonstrukci zachoval, protože i on má historickou hodnotu.
    "Dohodli jsme se, že se zpracuje harmonogram úprav projektu tak, aby zůstal pavilon zachován. Město na tom bude spolupracovat a pokusí se maximálně zkrátit všechny lhůty, které budou pro změnu projektu nutné," uvedl Novotný.
    Vše ale musí kraj a město stihnout v co nejkratším čase, protože na podzim se kraj chce přihlásit s žádostí o dotaci do Integrovaného operačního programu ministerstva kultury a stavební povolení k upravenému projektu musí být hotové do února.
    Záchrana pavilonu si ale vyžádá vyšší náklady. Podle Novotného zhruba 40 milionů korun. "Náměstek Klsák slíbil, že se pokusí prosadit navýšení příspěvku města," uvedl Novotný.
    Podle Klsáka je dobře, že se město s krajem dohodlo. "Rašelinový pavilon je součástí památky, je jakýmsi jeho srdcem, kde se dříve připravovala rašelina, aby Císařské lázně vůbec mohly fungovat," uvedl Klsák. ČTK dnes řekl, že jednání budou pokračovat. "Město se na rekonstrukci bude podílet 100 miliony, které už slíbilo předcházející zastupitelstvo. O možném dalším navýšení, které si úpravy projektu vyžádají, budeme teprve jednat," uvedl Klsák.
    "Pevně věřím, že jsme překonali rozpory, které vznikly zřejmě i nedorozuměním, a jsme na dobré cestě k další spolupráci, aby na tom vydělala sama památka," dodal Klsák.
    Jak by se pavilon po rekonstrukci mohl využít, ale zatím také není jasné. Tím, že se změní projekt, bude nutné najít pro něj i vhodné využití. Klsák podotkl, že by tam mohlo být infocentrum, expozice lázeňství a podobně. "Na tom se ještě musíme domluvit, ale zároveň se musíme dohodnout rychle, aby na tom mohli začít pracovat projektanti," dodal Klsák.
    Celkové náklady na rekonstrukci Císařských lázní, postavených na konci 19. století, mají dosáhnout zhruba 800 až 900 milionů korun. Financování projektu bude z Integrovaného operačního programu Národní podpora využití potenciálu kulturního dědictví i z Regionálního operačního programu. Přispěje ale i kraj a město ze svých rozpočtů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články