Jablonec nad Nisou připravuje rekon- strukci funkcionalistické Kantorovy vily

Vložil
ČTK
20.10.2023 21:15
Jablonec nad Nisou

Jablonec nad Nisou – Jablonec nad Nisou připravuje rekonstrukci funkcionalistické Kantorovy vily, kterou město koupilo před šesti lety. V památkově chráněné vile plánuje radnice vybudovat expozici věnovanou nejen architektuře, řekl dnes novinářům náměstek primátora Jakub Chuchlík. Projektovou dokumentaci chce mít město nejpozději na jaře 2025, aby mohla na rekonstrukci žádat evropskou dotaci z programu integrovaných územních investic (ITI) pro aglomeraci Liberec–Jablonec. Získat může 42,5 milionu korun.

Vilu nedaleko jablonecké přehrady nechal postavit lékař Alfréd Kantor v letech 1933 až 1934 podle projektu Heinricha Kulky, žáka a blízkého spolupracovníka klasika moderní architektury Adolfa Loose. Připomíná slavnou Müllerovu vilu v Praze. Jde o jeden z nejcennějších objektů tohoto stylu v regionu. Radnice, která za budovu se zahradou zaplatila 8,121 milionu korun, by dům v budoucnu ráda veřejnosti trvale zpřístupnila, zatím ho otevírá jen příležitostně.

Památkově chráněný dům má čtyři podlaží, výrazně krychlové hmoty jsou prolomeny nepravidelným rastrem oken. Nejvýraznějším prvkem světlé fasády je vstup s travertinovým obkladem a prosklenými dveřmi s mříží. Do polozapuštěného suterénu byla umístěna soukromá ordinace, místnost pro domovníka, garáž a zázemí domu. Přízemí vily bylo prostřednictvím terasy propojeno se zahradou. Vila byla v minulosti přestavěna, to nejcennější ale zůstalo podle architektů zachováno.

"Ta vila byla významným dokladem vlivu Adolfa Loose na Heinricha Kulku, Loosova žáka a později dlouholetého spolupracovníka, bohužel v 60. letech prošla poměrně radikální přestavbou, v rámci které bylo vestavěno jedno centrální schodiště, které vlastně popřelo hlavní prostorovou kvalitu objektu. Ten by v rámci takzvaného raumplánu koncipován jako šroubovice prostorů, kterými lze prostupovat. Z původního prostorového řešení zbylo jen torzo, nicméně pořád poměrně dochované a ten návrat je možný," doplnil Chuchlík.

Tým architektů, který ze soutěže vzejde, by měl podle něj nejen vrátit vilu co nejvíce do původní podoby ze 30. let minulého století, ale navrhnout i úpravy zahrady a také vyřešit podobu interaktivní expozice. "Aby ten dům nebyl jen statickým muzeem, ale aby vyprávěl jak příběh samotného domu, tak příběh architekta Heinricha Kulky a příběh investorů – rodiny Kantorů, a také příběh Jablonce," řekl Chuchlík. Změna čeká poslední patro, které původně sloužilo jako servisní, kde by měl vzniknout přednáškový prostor a badatelna.
0 komentářů
přidat komentář